Canım Anne

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

Mayıs ayının sebze ve meyveleri biraz karışıktır aslında. Kışın lahana ve karnabaharından; yazın patlıcan ve biberine dönüm noktasıdır tam olarak ya da belki kışın portakalından, elmasından; yazın eriğine çileğine dönüm noktasıdır. O yüzden mayıs ayının sebzeleri ya da mayıs ayının meyveleri nelerdir? sorusunun cevabı biraz da kış sebze ve meyvelerinden ne kadar sıkılıp yazınkileri ne kadar özlediğimize bağlıdır.

Ancak belirtilmesi gereken çok önemli bir husus vardır ki; mayıs ayı eskilerin tabiri ile turfanda ayıdır. Bilmeyenleriniz, turfanda nedir? diye merak edenler için söyleyelim mevsimin ilk hasadı olarak alınan sebze ve meyvelere turfanda denir. Turfanda sebze ve meyveler henüz o ürün bollaşmadığı için epeyce de pahalı olur. Tam da mayıs ayına girmek üzere olduğumuz şu günlerde mayıs ayı sebze ve meyvelerinin fiyatlarının el yakıyor olması tam da bu sebeptendir.

mayis-ayi-sebze-ve-meyveleri-nelerdir

Türkiye’nin ilk hasadının nereden geldiği her meyve ve sebze için değişir. Ancak değişmeyen bir şey vardır ki; mayıs ayı sebze ve meyveleri; mayıs ayının olmaktan çıkıp yaz sebze meyveleri olmaya başladığında yani bollaştığında fiyatları da ucuzlar.

mayis-ayi-sebze-ve-meyveleri-nelerdir

Uzun kış aylarından sonra mayıs ayının sebze ve meyvelerini hem sıralayıp hem de onlarla pişireceğimiz güzel yemekleri aklımıza getirelim. Esasında artık seralarda her şey yetiştiğinden ve kış boyunca da bulunabildiğinden özellikle de sebzeleri kış sebzeleri ve yaz sebzeleri diye ayırmak pek de mümkün değil ama siz bunların tarlada yetişenler olduğunu düşünün.

mayis-ayi-sebze-ve-meyveleri-nelerdir

This is a close-up of vegetables and fruits.

Mayıs ayı sebzeleri nelerdir?

Patlıcan – kabak – biber – bezelye – taze fasulye – barbunya – domates – bamya – salatalık – enginar – taze bakla – taze sarımsak – arpacık soğan – semizotu – asma yaprağı – madımak – Arap saçı – ebegümeci – deniz börülcesi – ısırgan otu – hindiba – radika – çiriş otu

Mayıs ayı meyveleri nelerdir?

Yeşil erik – malta eriği (yeni dünya) – dut – çilek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın