Canım Anne

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Ramazan ayında sıkça tüketilen içeceklerden biri olan meyan kökü bitkisinin faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Meyan kökü şerbeti Ramazan ayında iftar sofralarında sıkça yer alan sevilen bir içecektir. Seveni çok olsa da bir o kadar da sevmeyeninde çoktur. Meyan kökü şerbetinin tadı biraz ağır ve farklıdır. Meyan kökü şerbeti osmanlı döneminden bu yana kullanılan bir içecektir. Yapımı ise basittir. Meyan kökünü su şle ıslatıp damlama yöntemiyle içeceğini yapabilirsiniz. Meyan kökünün sağlık açısından bilinmeyen faydaları bulunmaktadır.

Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

  • Daha parlak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Meyan kökü cilt sağlığını korur. Daha güzel bir cilde sahip olmak için meyan kökün kaynatıp suyunu yüzüneze sürüp bakım yapabilirsiniz. Ayrıca düzenli kullanımda cilt lekelerinin renginin açıldığını ve zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
  • Cilt hastalıkları olan sedef ve egzama gibi sorunlara karşı savaşır. Sürekli tüketmek ve cilde bakım yapmak bu hastalıklarının önüne geçecektir.
  • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç dökülmesini engeller. Kaynattığınız meyan kökünün suyunu bir sprey şişesine koyup saçlarnıza püskürtün. Köklerine masaj yapın. Düzenli kullanımda saç dökülmesi en aza inecektir.
  • Eklem ağrıları, baş ağrısını gidermekte oldukça etkilir. Meyan kökü suyunu düzenli içtiğiniz takdirde ağrılarınız azalacaktır.
  • Karaciğer hastalıkları ile savaşır. Karaciğeri korur ve temizler.
  • Mide sağlığını korur. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Depresyon gibi ruh hastalıklarını tedavi eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ