Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması sorunu genç, yaşlı pek çok kişi de görülen sorunlardan biridir. Eğer dikkat edilmez ise mide yaralarına, reflüye neden olabilir. Bunun için mide yanmasını göz ardı etmemeli ve mutlaka eğer sürekli yeniliyor ve devam ediyorsa bir hekime danışmalısınız.

Mide yanması yemek borusu ile mideyi birbirinden ayıran kasın görevini yeterince yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu kas görevini yeterince yapmadığında ise ağza acı bir tat gelir ve göğüs kısmında yanma meydana gelir. Hayatı olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlığa karşı mutlaka doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyiniz. Bunun haricinde ise evde yapabileceğiniz birkaç püf noktası sayesinde mide ağrınızı hafifletebilirsiniz.

mide-yanmasi-olur-mide-yanmasi-nasil-gecer

Mide ağrısı için öneriler                                  

  • Mide yanması hissettiğiniz an bir iki yudum laktozsuz süt içerek mide yanmasını azaltabilirsiniz.
  • Bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı karbonat koyarak çözülmesini sağlayınız ve içiniz. Mide ve yemek borusunda oluşan asidi azaltarak mide yanmasını hızlı bir şekilde azaltacaktır.
  • Yemekten sonra içilen meyan kökü çayı ve papatya çayı ile midenizi rahatlatabilirsiniz.
  • Bir tatlı kaşığı bal ile bir çay kaşığı zencefili karıştırınız ve tüketiniz. Aynı zamanda zencefil çayı da mide yanmasına iyi gelmektedir.
  • Mide asidine karşı olumlu etki yaratan sakız çiğnemek, mide yanmasını azaltmaktadır. Yemekten sonra yarım saat şekersiz sakız çiğneyerek mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ