Mum Çiçeği Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Mum Çiçeği Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Mum çiçeğini çoğaltmak için ilk olarak güzel yetiştirmeniz gerekiyor sonrasında yapacaklarınızı aşağıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Mum çiçeğinin özellikle görüntüsü nedeniyle evde çiçek yetiştirenler tarafından çok fazla sevilmektedir. Mum çiçeğinin yetiştirilmesi doğru adımlar uygulandığında oldukça kolaydır. Mum çiçeği bitkisi yılda bir kez çiçek açmaktadır. Mum çiçeği bitkisinin çiçek açması için günde en az 6 saat güneş alan bir yere yetiştirilmesi gerekir. Yetiştirildiği saksının geniş olması sulanması içinde toprağının iyice kurumuş olması gerekiyor. Toprak iyice kurumadan sürekli sulama yapılırsa mum çiçeği bitkisi açmaz ve sağlığını kaybeder. Toprağının ise suyu çabuk süzen ve kuruyan özellikte olması gerekir.

Mum çiçeği bitkisi çiçek açtığında sulama yapmak için toprağın yarısının nemli olması gerekir. Sulama yaparken çiçek açmadan önce toprağın tamamen kuru açtıktan sonra yarısının benli olmasına dikkat edin. Gövde ve toprak kısmına gübre ilavesi yapmayı unutmayın. Belli aralıklarla ilaç ve vitamin takviyelerine ihtiyacı vardır.

Mum Çiçeği Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Mum çiçeği bitkiniz sağlıklı yetişip çiçek açtıktan sonra olgun olan bir dalını kesip yeni geniş bir saksıya ekin. Ektiğiniz olgun dalda sadece iki yaprak olmasına dikkat edin. Süzme ve kuruma özelliği olan bir toprağa diktikten sonra az miktarda sulayın. Bundan sonraki bakımını üst kısımda anlattığımız gibi uygulamaya devam edin. Mum çiçeği bitkisinin kesin çiçek açma zamanı yoktur. Ama anlattıklarımızı doğru uyguladığınızda mutlaka çiçek açacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ