Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

mürekkep lekesi nasıl çıkar1

Her daim tükenmez ya da dolma kalem kullanırız. Tabii ki bu kalemlerin yazabilmesi için içerisinde mürekkep olması gerekir. Çoğu erkek gömlek cebinde kalem taşır ve haliyle bu kalemlerin mürekkebini akıtması nedeni ile mürekkep lekesi kaçınılmaz olur. Evlerimizde çocuklarımız da varsa mürekkep lekesi kaçınılmaz bir hal alır. Çocuklarımız henüz neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmedikleri için koltuğumuza, halımıza veya kıyafetlerimize istemeden de olsa bulaştırabiliyorlar.

mürekkep lekesi nasıl çıkar5

Halıya bulaşan mürekkep lekesi için öncelikle ani müdahale etmemiz gerekir. Diğer lekelerde de olduğu gibi mürekkep lekesinde de sağa sola hareket ettirerek bir uygulama yapmak yerine tamponlama dediğimiz baskı uygulayarak lekenin emilimini sağlamamız gerekir. Temizlemek için kullanacağımız bez renkli olmak yerine beyaz olmalıdır. İsterseniz temizlemek adına havlu kağıt da kullanabilirsiniz. Bu işlem ile iyi bir sonuç almazsanız mısır nişastasını süt ile karıştırıp halıda oluşan mürekkep lekesinin üzerine döküyoruz ve kurumasını bekliyoruz. Daha sonra elektrik süpürgesi ile bu karışımı çekiyoruz ve lekenin üzerini sabunlu ılık bir su ile temizliyoruz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar2

Giysilere bulaşan mürekkep lekesi için sirke en etkili çözümlerdendir. Sirkemizi bir kabın içerisine koyuyoruz ve beyaz bezimizi ya da havlumuzu sirkemizin üzerine bastırıyoruz. Hazırladığımız sirkeli bezimizi oluşan mürekkep lekesinin üzerine bastırarak bekletiyoruz. Aynı şekilde bu işlemi birkaç kez daha tekrarlıyoruz. Bir müddet sonra mürekkep lekesinin çıktığını göreceksiniz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar3

Sizler de leke çıkarma yöntemlerine dair püf noktalar edinmek isterseniz sitemizde yer alan pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde hem başınıza gelen leke sorunlarına çözüm bulabilirsiniz hem de sitemizde yer alan çeşitli lekelerin çözümüne dair bilgileri şimdiden bir köşeye not edip, o sorun ile karşılaştığınız anda acil müdahale edebilirsiniz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar4

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ