Nine Mirası Örgü Yelekler

Nine Mirası Örgü Yelekler

Geçmişten günümüze asırlardır süre gelen örgü ninelerin, ananelerin, annelerin  el emeği göz nurudur. Hiç bir şekilde önemini kaybetmeyen bu el işleri günümüzde de devam etmekte ve gelecekte de devam edecektir. Özellikle kış aylarında büyüğünden küçüğüne her yaşta bireye yapılan örgüler manevi olarak da önemli bir yere sahiptir. Bunların içerisinde çok fazla çeşiti bulunan bebek yelekleri örgü modelleri  ise ister aile de yeni doğacak bir bebeğe olsun isterse bir akrabaya hediye olarak götürülsün çok yaygın bir yapıya sahiptir.

Yeni doğacak bir bebeğe patiğinden  yeleğine kadar bir çok şey örülmektedir. Bebek  yelekleri örgü modelleri ve yapılışı hakkında da farklı bir çok örnek anlatabiliriz.Benim bu gün anlatacağım model ise çiçek modeli denilen modeldir.Modelimiz tığ ile elde örülen bir modeldir.İlk önce 60 zincir ile bebek yeleğimize başlıyoruz daha sonra zincirin üzerine trabzan yapıyoruz yani annelerimizin de iyi bildiği 2 zincir örüp batıp çıkıyoruz.Üzerine 3 trabzan olacak şekilde sık iğne yapıyoruz sonra 2 zincir örüp 1 ara bırakıp 2. Sık iğnemize dönüyoruz ve sık iğneye döndüğümüz yeleğimizi koltuk altı kısmına kadar arttırarak örüyorüz.Son sırada tekrar trabzan yapılarak,kolları ayırıp ön ve arka kısmını bütün olarak örümcek modeli denilen örnekle örüyoruz.Yeleğimiz bittiğinde ise kol ve etek kısmını maydanoz denilen  ipi dolayarak motifimizin üzerine 5 defa  batıp çıktımız örnek ile süslüyor yaka kısmına da 3 tane düğme dikip bebek yeleği örgü modelimizi tamamlıyoruz.

Anlatılan bu bebek yeleği örgü modeli ve yapılışı özellikle kız bebekler için çok yaygın kullanılan bir modeldir. Pembe,beyaz,kırmızı,mor,yavruağzı, gibi kız bebeğe yakışan renklerde örülebilir süsleme kısmı dediğimiz maydanoz örneğinin yer aldığı kısımları dilerseniz farklı tonlarda renklerle tamamlayarak kendi zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.Her ne kadar zamanla her şey değişime uğrasa da ve günümüzde hazır giyim çok fazla kullanılsa da özellikle bebek yelekleri örgü modelleri  bu zaman aşımına direnerek yıllar öncesinde ki yerini ve konumunu hala korumakta muhakkak her evde ninelerden, ananelerden kalma bir çift örgü yelek,patik, kazak vs bulunmaktadır.Biz de bu önemli ve değerli el işlerine gereken önemi vererek onları yaşatmaya çalışmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet selim dedi ki:

    Biz bu bebek orgulerini toptan almak istiyoruz size nasıl ulaşabiliriz.

  2. safiye dedi ki:

    Mehmet bey bizimde toptan satışlarımız bulunmaktadır

BİR YORUM YAZ