Canım Anne

Dantel Modeleri

Dantel Modeleri

Dantel kavramı çok eski yıllardan günümüze uzanmış. Dantel modelleri farklı yerlerde çok çeşitli olarak kullanılmış ve genç kızların çeyizindeki olmazsa olmazlar arasında yerini almıştır. Zamanla dantelde kullanım alanlarını değiştirmeye başlamıştır. Yine çeyizlerde dantel bulunsa da eski model dantellerin yerini krem ip yerine daha beyaz ve parlak ipten örülen yeni modeller aldı.

Dantel modellerini incelersek çok çeşitli modeller çıkarabiliriz ortaya. Salon takımları, mutfak ve yatak odası takımları, havlu kenarları diye daha da çok çoğaltabiliriz. Salonlara uygun, günümüz modasını yakalayan salon takımları ne kadar dantel sevmiyorum diyenlerin bile dikkatinden kaçmıyor. Masanın tamamına örülen danteller yerini, ortasına konulan daha küçük ve zarif dantellere bırakıyor. Artık vitrin kullanılmadığı için de tv ünitelerine uygun daha çağdaş model danteller ile evler göz kamaştırıyor. Mutfak içinde dantelden örülen, üzerinde mutfağa uygun desenlerle bezenmiş tüller eve ayrı bir hava katmaya devam ediyor. Yatak odaları içinde genelde yuvarlak olarak örülen, daha salaş modeller dikkat çekiyor. Nevresim takımlarınızı da dantelle buluşturarak güzel bir hava yakalayabilirsiniz. Danteller ile şık havlular meydana getirebilirsiniz. Danteli sadece eve örtülen örtüler olarak sınırlandırmak, el emeği olan dantellere haksızlık olur. Dantelden, sıkıldığınız kazaklarınıza yeni bir hava katabilir, gömleklerinizin yakalarını süsleyebilir, kız bebeklerinizi dantelden ördüğünüz elbiseleriniz ile şirinlik katabilir, dantelden şallar örerek abiyelerinizin üzerinde kullanabilirsiniz. Dantel deyince akla gelebilecek her alanda kullanılması akla geliyor. Çünkü danteller incecik iplerle, özenle bezenmiş el emekleridir. Bu yüzdendir ki her zaman vazgeçilmezler arasında bir şekilde yerini alır.

Dantel modellerini incelediğinizde göreceksiniz ki size de uygun bir model her zaman var. Siz örmeyi, yeni şeyler tasarlamayı sevenler sadece aklından ne yapmak istediğini geçirsin. Bu kızının ya da bir yakının çeyizi için dantelden yapılan oda takımları olacağı gibi, hediye ya da doğacak kızınıza farklı bir modelden öreceğiniz dantel bir elbisede olabilir. Bu sizin hayallerinize kalmış. Hayallerinizi el emeğinizle birleştirdiğiniz takdirde, ortaya inanılamayacak güzellikte ürünler çıkarabilir ve göz doldurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ