Ödem ve Şişkinliği Ortadan Kaldıran Yiyecekler

Ödem vücutta anormal olarak su toplanması olarak bilinir. Göz kapaklarında ellerde ve ayaklarda şişmeler olur. Yüzük takmakta ve ayakkabı giymekte zorlanılır. Özellikle de kadınlarda görünen bu rahatsızlık insanların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ödeme neden olan birçok etken vardır. Bunlardan bazıları ise dengeli beslenmemek, tuzlu yiyecekleri olması gerektiğinden fazla tüketmek, gereğinden az su tüketmek, aşırı sıcaklık, yorgunluk, adet öncesi dönem ve hamilelik gibi birçok faktör ödeme ve şişliğe sebep olmaktadır.  Bunların yanı sıra birçok hastalıkta yine ödeme sebep olmaktadır. Bunlardan bazılarını söyleyecek olursak böbrek, kalp, damar, karaciğer hastalıkları ve hormonal bozukluklardır.

Ödem ve Şişkinliği Ortadan Kaldıran Yiyecekler

Ödem ve şişliği azaltmanın birinci kuralı bol su içmekten geçer. Yine yukarda da bahsettiğim gibi dengeli ve doğru beslenmemenin de bir sonucudur. Bu şikayetten dolayı doktora giden hastalara çoğu doktor diyet listeleri vermektedir.

Bu diyetleri uygulayarak ödem ve şişlik azaltılmakta ve hastanın daha doğru dengeli beslenmesi sağlanmaktadır. Ödem ve şişliğe iyi gelen birçok yiyecek de yine bu diyet listesinde yer alır. Ödem söktürücü besinler ise bunlardan ilki yoğurttur. İçindeki probiyotik etkisi ödemlerin azaltılmasında önemli rol oynar.

Salatalık ise içinde bulunan su miktarı ile ödem ve şişlik şikayeti olan hastalara şifa kaynağı olmaktadır. Diğer yardımcı besinlerden bazıları ise nar, maydanoz, yeşil çay, ananastır. Ancak bu besinlerden yeşil çay içerken dikkatli olunmalı ve aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde kalp çarpıntısına davetiye çıkarması kaçınılmazdır. Bu besinler ödem ve şişliği azalttığı için bu şikayetten ötürü hastaneye giden hastalar için diyet listelerinde mutlaka bulunur.

Yağ yakan besinler de yine diyet listesinin vazgeçilmezidir. Ödem ve şişlik gibi birçok hastalığın ana nedenlerinden biri de fazla yağlı yiyecekler tüketmektir. Eğer sağlığımızı ve geleceğimizi düşünüyorsak yağlı ve ağır besinlerden uzak durup daha çok sebze ağırlıklı beslenmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kamile karagoz dedi ki:

    kiredi kartina taksit yapiyormusunuz kabida

BİR YORUM YAZ