Öksürük ve Burun Akıntısına İyi Gelen Meyveler

Öksürük ve Burun Akıntısına İyi Gelen Meyveler

Öksürük ve Burun Akıntısına İyi Gelen Meyveler

Soğukların başlaması ve sonbahar aylarının gelmesi ile beraber öksürük ve burun akıntısı gibi şikayetler de çoğalmıştır. Hemen ilaçlara, antibiyotiklere sarılmak yerine doğal yollardan rahatsızlığınızı tedavi etmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Bunun içinde öksürük ve burun akıntısına iyi gelen meyveler yiyebilir, bitki çayları tüketerek bağışıklığınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Gribi, öksürük ve burun akıntısını geçirme süresi her insanda farklıdır. Ancak genellikle en geç 8 ile 10 gün içinde geçmektedir. Bu süreyi sorunsuz atlatmak için vitamin deposu olan meyvelerden faydalanabilirsiniz. Öksürük ve burun akıntısı için tüketeceğiniz meyvelerin içinde A, B, B1,B2 ve C vitaminleri olmalıdır.

oksuruk-burun-akintisina-iyi-gelen-meyveler

Öksürük ve burun akıntısına iyi gelen meyveler

  • Kivi: Burun akıntısı tedavisinde oldukça etkili olan bir meyvedir. Potasyum açısından oldukça zengin olduğu için grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.
  • Portakal: C vitamini deposu olarak bilinen portakal aynı zamanda yüksek miktarda B vitamini de içermektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan daha kolay ve kısa sürede kurtulmanızda yardımcı olur.
  • Greyfurt: Pek çok vitamini bir arada bulundurmaktadır. A, C, E ve K vitaminlerini içerir. Solunum yollarına iyi gelen ve rahatlatan bir meyve olduğu için öksürüğe karşı etkilidir.
  • Kuşburnu: Antioksidan deposu olan bu meyve burun akıntısına karşı oldukça etkilidir.
  • Ayva: Öksürüğün neden olduğu boğaz tahribatlarına karşı iyi gelmektedir. Boğazdaki kızarıklığı ve acıya, şişliğe iyi gelir. Aynı zamanda ayva çiçekleri de öksürük için oldukça faydalıdır.
  • Öksürük kesmede en etkili yollardan biri de elmadır. Elmayı hem yiyerek hem de kabuklarında çay demleyerek boğaz ağrısından ve öksürükten kurtulabilirsiniz.

oksuruk-burun-akintisina-iyi-gelen-meyveler

Öksürük ve burun akıntısı için diğer öneriler

  • Bol bol su tüketiniz. Su öksürüğün ve balgamın daha çabuk geçmesine ve direncinizin daha yüksek olmasına yardımcı olacaktır.
  • Öksürük ve burun akıntısına iyi gelen meyvelerin yanı sıra ıhlamur, zencefilli ve ballı çay gibi bitki çaylarının gücünden de faydalanabilirsiniz.
  • Bol bol dinlenmek de hastalığı daha kısa sürede atlatmanıza yardımcı olacaktır.

oksuruk-burun-akintisina-iyi-gelen-meyveler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ