Örgü Puset Yapımı

Örgü Puset Yapımı

Penye ipten puset örülüşü

Merhabalar arkadaşlar; Özellikle bu yıl trend haline gelen penye ip ile örülen “Örgü Puset” yapılışını sizlerden gelen istekler üzerine anlatıma aldık.Kullanmış olduğumuz penye ipin markasını ve nereden alınacağını soran arkadaşlar instagram.com/kilerci.iplik Kilerci İplik markasını kullandık. İsteyen arkadaşlar İnstagram sayfası ile iletişime geçebilirsiniz. Şimdi malzemelere ve anlatıma başlayalım.

Malzemeler: penye ip , 10 numara tığ.
Yapılışı: 25 zincir çekerek pusetimize başlıyoruz. Her zincirin içini sık iğne tekniği ile dolanıyoruz ( iki tarafından ) ilk sırayı örerken baş kısımlarına üçer kez batıyoruz. Bu şekilde pusetin tabanının oval sekli oluşmuş olacak.
İkinci sırada üç kez baktığımız kısımlara çift batıyoruz. toplamda 6 tane ( 3 bir başta 3 bir başta olmak üzere ) artırma noktası oluşuyor.
Boy 60 santim en 27 cm olana kadar bu şekilde örerek devam ediyoruz. Ve taban kısmını böylece bitiriyoruz.
Üst kısmını örmeye geçmeden örguyu tersine çevirerek yalancı sık iğne tekniği ile bir tur dolanıyoruz.
Üst kısma geçtiğimizde ise modele uygun olarak sık iğne alır gibi değil de ilmeklerin ortasına batarak alıyoruz. Ve puset yüksekliği tamamlanana kadar ( ki 9-10 sıra yeterli olacaktır ) bu şekilde örmeye devam ediyoruz.
Şapka kısmına geçmeden son iki sırada pusetin tutma kulplarinin olacak yerlerine denk getirerek 6-7 ilmek atlıyoruz. Ve bu kısmı 9-10 zincir çekerek geçiyoruz. Ve bir sıra daha dolanıp bitiriyoruz.
Şapka kısmında 2 yada 3 sıra eksiltme yapnadan örüyoruz. Sonraki sıralarda her 4 ulmekte bir eksiltme yaparak şapka kısmını tamamlıyoruz.
En son sırada pusetin tamamını yalancı sık iğne yaparak dolanıyoruz ve puset tamamlıyoruz.

Not: Video daki ölçü oyuncak bebek için yapılan ölçüdür. Normal boyutlarda puset yapmak için açıklamada verdiğimiz ölçüleri kullanmanız gerekir.

Kolay gelsin.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Dilek dedi ki:

  1yenidogan bebek puseti için acaba kaçtane penye ip Almak gerekiyor video içinde çok teskereler emeğinize elinize kolunuza sağlık

  1. Canim Anne dedi ki:

   2 kiloya yakın yani 3.5 taneden biraz fazla
   çok teşekkür ederiz

 2. Dilek dedi ki:

  1yenidogan bebek puseti için acaba kaçtane penye ip Almak gerekiyor video içinde çok teşekkürler emeğinize elinize kolunuza sağlık

  1. Canim Anne dedi ki:

   2 kiloya yakın yani 3.5 taneden biraz fazla

 3. Mehtap dedi ki:

  Tabanı yaparken sıra bittiğinde bir zincir çekip devam ediyorsunuz büy ü türkmen yine aynı şekilde mi devam etmeliyim. Bi yerden sonra zincir çekmeden devam ettim. Sanki ovalleşiyor düz durmuyor gibi

  1. Canim Anne dedi ki:

   Merhabalar son halini örgü modelleri canım anne uygulamamızda paylaşarak sorabilirmisiniz size yardımcı olalım

 4. Atiss dedi ki:

  Tabandan yukarıya çıkarken dalgalanma oluyor. Neden böyle anlamıyorum eksiltme yapmalı mıyım ?

 5. Münise dedi ki:

  Geçekten harika paylaşımcı bir ekipsiniz herkes ücretli paylaşırken siz hemen ücretsiz olarak paylaşıyorsunuz.. Emeğinizi devamının gelmesinin diliyorum..Münise

 6. Bilge tolga dedi ki:

  Merhaba taban bittiğinde toplam kaç ilmek oluyor ? Bir de tutacak yerlerini nasıl ayarlıyorsunuz ?

  1. Canim Anne dedi ki:

   Merhabalar Örgü Puset Yapımı ile ilgili videoda tüm sayılar verilmektedir.

 7. yüksel taşer dedi ki:

  küçük boy tamam da, büyük boy yaparken şapka bölümünde işler karışıyor. basık kalıyor şapka, bir türlü düzeltemedim.. lütfen şapka kısmını büyük ölçülerde gösterirseniz çok faydalı olacak.

 8. Aynur dedi ki:

  Puset yanındaki çantadan örmek isyiyorum videolu anlatım yapabilirmisiniz

BİR YORUM YAZ