Canım Anne

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Zarif görünümü ile çoğu kadın tarafından oldukça sevilen orkidelerin bakımı doğru yapıldığında hem kolaydır hem de bu çiçekler oldukça uzun ömürlüdür. 

Orkide beyazlığı ile saf ve zarifliği temsil etmektedir. Çiçekleri döküldükten sonra çoğu kişi orkidelerin öldüğünü ve bir daha çiçek açmayacağını düşünür. Orkideler hassas çiçeklerdir doğru bakım yapılmadığında bir daha çiçek açmayabilir. Çoğu kişi bu duruma orkidem küstü der. Fakat orkide uzun ömürlü olduğu kadar naif bir bitkidir. Orkidenin düzgün bakımı için ihtiyacı olan gün ışığı, su, ilaç, toprak değişime dikkat etmeniz gerekiyor. Orkideleriniz çiçeklerini dökdükten sonra tekrar çiçek açması için doğru bakımı yapmanız gerekiyor.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Çiçeğini döken orkidelerin saplarını kesmek gerekir. Her bir sapın en kökten itibaren 3.boğumdan kesmeniz gerekir. Doğru yerden kesmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde çiçek açması da zorlaşacaktır.
  • Çiçek sapını kestikten sonra dayanağı olan çubuğuda çıkarmanız gerekir. Çünkü sap artık daha kısadır ve dayanağa ihtiyacı yoktur.
  • Orkidenin bulunduğu saksının şeffaf olması gerekir. Çoğu kişi orkideyi iki saksı içerisine koyar. Buda çok fazla su almasına neden olur. Orkidenin sağlıklı kalması için kabının şeffaf altında çok fazla su olmaması gereklidir. Şeffaf kapta orkide kökleri güneş ışığını daha iyi alabilmektedir.
  • Tüm bu işlemlerden sonra orkideyi rüzgar veya hava alan bir pencere kenarına koyun. Hava değdikçe orkidenin çiçek açması daha fazla hızlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ