Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Orkideler; beyaz, sarı, fuşya, pembe, eflatun ve mavi renkte çiçek açan yetiştirilmesi zor, oldukça özen isteyen narin ve değerli bir bitkidir. Doğru şekilde ve uygun ortamlarda yetiştirilirse senede bir ya da iki kez çiçek açabilen orkideler uzun ömürlü çiçekler arasında yer alır.

orkide-bakimi-1

Evinizde orkide yetiştirmek istiyorsanız orkide bakımının püf noktalarını mutlaka öğrenmelisiniz. Evde orkide bakımı yapacakların dikkat etmeleri gereken önemli birkaç hususa değinmek istiyoruz. Orkideler için bulundukları ortamın ısısı çok önemlidir. Gündüz ısısı 20-25 derece, gece ısısı ise 16-17 derece civarlarında olmalıdır mutlaka. Evde çiçek bakımı yapanların iyi bildiği ve orkide yetiştireceklerin dikkat etmesi gereken başka bir husus da ışıktır. Orkideler doğrudan ışık almayı sevmezler, ancak yaşadıkları yer aydınlık olmalıdır. Işık çiçeğinize direk olarak değil, farklı bir yerden yansımalıdır.

orkide-bakimi-2

Mesela sabah ve akşam güneşi gören pencere önleri orkideler için en uygun yerlerdir. Özellikle pencerelerdeki tüller sayesinde ışık süzülerek yansıyacağı için orkideler için en doğru ortam olurlar. Gün ışığının daha az olduğu kış aylarında ise orkidenizi yapay ışıkla yaşatabilirsiniz. Doğala en yakın ışık olduğu için florasan aydınlatma doğru bir ışık merkezi olacaktır. Orkidenizin ihtiyacı olan ışığı alıp almadığını yapraklarının renginden anlayabilirsiniz.

orkide-bakimi-3

Yaprakları koyu yeşil ise yeterli ışık almıyordur, aksine sarımtırak yeşil hatta kırmızıya dönük bir yeşil ise ışık fazla gelmiş demektir. Doğru ve yeterli ışık alan orkidelerin yaprakları canlı ve açık tonlarda yeşil olur. Sulama orkide bakımı için en hassas noktalardan biridir. Bitkiniz klorlu ve kireçli sert musluk suyunu sevmez. Oda sıcaklığında doğal kaynak suyu veya yağmur suyu kullanmalısınız. İçme sularında da gerekli mineraller olmadığından orkidenize bu da yaramaz. Çiçeğinizin toprağı her zaman nemli olmalı, ancak sularken yapraklarını kesinlikle ıslatmamalısınız. Sulama işini de mutlaka sabah saatlerinde yapmalısınız ve saksı altlığında su birikmesine asla izin vermemelisiniz. Kuru ve sıcak ortamları sevmeyen orkidelerin bulunduğu ortamı sık sık havalandırmanız da önemli püf noktalarındandır.

orkide-bakimi-5

Ev dekorasyonu kategorimizde onlarca ilginç dekorasyon fikri sizleri bekliyor. Sayfa linklerimizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de görmesini sağlayınız.

orkide-bakimi-4

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gulay dedi ki:

    Merhaba.Benim miniorkidem var.Yeni sürgün vermeye başlamıştı.ucu yanlışlıkla kırıldı.Ne yapmalıyım

BİR YORUM YAZ