Orkide Yetiştirmenin Püf Noktaları

Beyaz şık ve oldukça güzel bir çiçek çeşidi olan orkide yetiştirmenin püf noktalarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çoğu kadının oldukça beğendiği bir çiçek türü olan orkide naif duruşu nedeniyle sevilmektedir. Uzun ömürlü çiçek çeşitlerinden biri olan orkideyi evde yetiştirmek için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Orkidelerin gövde ve kök kısımları her ne kadar dayanıklı olsa da çiçekleri hemen sökülmeye müsait narin kısımlarıdır. Orkide çiçeğinin orijinal rengi beyazdır. Ama günümüzde boya yardımı ile rengarenk orkideler yetiştirilmektedir. Fakat genel itibari ile çoğu kişi orkideyi beyaz renkte sevmektedir. Orkidenin saksısı, toprağı, sulaması, durduğu yer önemlidir. Aksi takdirde her yıl çiçek vermeyecektir. Aşağıda yer alan orkide yetiştirmenin püf noktalarını uygulayarak evinizde her yıl açan orkideler görmeniz mümkündür.

Orkide Yetiştirmenin Püf Noktaları

  • Orkide yetiştirmenin ilk kuralı alacağınız orkidenin üstünde boş tomurcukların olması ve çiçeğinin bir kısmının açmış olmasına dikkat etmektir.
  • Aldığınız orkidenin saksısının şeffaf olmasına özen gösterin. Köklerinde güneş ışığına ihtiyacı vardır.
  • Orkideyi kesinlikle şeffaf olmayan bir saksıda bırakmayın. Kökleri güneş göremeyeceği için kısa zamanda ölecektir.
  • Orkideyi oda sıcaklığında bırakın fakat oda sıcaklığının makul değerlerinin 20-25 derece olması gerekir. Orkide soğuğu sevmeyen bir çiçektir. Bu nedenle çok soğuk ve rüzgar alan yerlere bırakmayın.
  • Orkidenin direk güneş ışığı almaması gerekir. Pencereye çok yakın olmayan dolaylı yoldan güneş ışığı gören bir yerde durabilir.
  • Sulama yaparken kullandığınız suyun hazır su olmasına dikkat edin. Musluk suyunda bulunan klor orkideye zarar verebilir.
  • Sulama aralığı toprak çok kurumadan nemliyken yapılmalıdır. 2 günde bir sulamak yeterli olacaktır.
  • Mutlaka yapraklara da püskürtme ile sulama yapmayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ