Patlıcan Nasıl Saklanır? Kışlık Patlıcan Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Patlıcan, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaz kış tüketilen bir sebzedir. Hem sağlık için faydalarrı hem de lezzeti ile birçok farklı yöntem ve çeşitle sofralarımıza konuk olur.  Yazın taze tüketilen, kış aylarında ise kurutulmuş haliyle birçoğunuzun sofrasından eksik etmediği nefis bir sebzedir. Kurutmak demişken patlıcan nasıl kurutulur diye merak ediyor ve kış için patlıcan nasıl kurutulur şeklindeki sorulara yanıt arıyor olabilirsiniz. O halde bu bilgiler tam size göre.

Yazın en güzel besinlerinin başında patlıcan gelir. Patlıcanlı yemekler, Türk mutfağının en sevilen tariflerini içinde barındırıyor. Havalar soğumaya başladığında patlıcanın tazesini bulmak da daha güç olabiliyor. Bu yüzden yazlık patlıcanları en iyi şekilde değerlendirmeye ve kışlık yemekler hazırlamaya ne dersiniz?

Patlıcanı konservelere koyarak kış için patlıcan turşusu yapabilir veya kahvaltılar için patlıcan reçeli tarifini deneyebilirsiniz. Patlıcanı kışlık olarak hazırlamak için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise kurutmak. Özellikle dolma yapımında kullanılan kuru patlıcanı, kış aylarında da afiyetle tüketebilirsiniz. Tam mevsimindeyken ”Evde patlıcan nasıl kurutulur?” diye merak edenler için, patlıcan kurutma yöntemlerini tek tek anlattık. İşte, evde patlıcan kurutma teknikleri:

blank

Kış için patlıcan nasıl hazırlanır?

Patlıcan kurusu denince akla genellikle aktarlarda ya da balkonlarda iplere asılmış halde gördüğümüz dolmalık patlıcanlar gelse de aslında kuru patlıcanla birçok farklı tarif yapılabilir. Patlıcanların kurutulma şekli de hangi yemekte kullanılacağına göre farklılık gösterebilir.

İlk olarak kışın kullanacağınız tarife uygun olacak patlıcan seçmeniz gerekmektedir. Mesela satın alacağınız patlıcanların eğri olmamasına ve şekilleri düzgün olan patlıcanlar seçmeye özen göstermeniz önemli. Kurutma işlemini hangi tür yemeğiniz için yaparsanız yapın, düz bir patlıcanı dolmalık kurutma için oymak veya kızartmalık için dilimlemek eğri bir patlıcanla çalışmaktan çok daha kolay olur. Patlıcanları seçerken taze ve parlak kabuklu olanları tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Patlıcanlarınızı kurutma işleminden önce bol suyla iyice yıkamayı da unutmayın. Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

blank

Patlıcan nasıl kurutulur?

  • Patlıcanlarınızı yıkayabileceğiniz geniş bir kap, bıçak, dolmalık için oyma aparatı, haşlama tenceresi ve kurutma tepsileri ile başlayabilirsiniz.
  • Patlıcanlarınızı daha sonra kullanacağınız boyutta kesip kabuklarını alacalı şekilde soyun. Tercihinize göre tamaını soyabilir, ya da tamamen kabuklu bırakabilirsiniz. Fakat kabuk kurumasını zorlaştırdığı için kabukla kurutma çok tercih edilen bir yöntem değildir.
  • Patlıcanlarınızı kurutmak üzere ayıklarken elde ettiğiniz, kullanmayacağınız çekirdekli iç kısımları gibi yerlerini çeşitli sebzeler ile pişirerek bir yemek yapmak üzere derin dondurucunuzun bir köşesine koyarak değerlendirebilirsiniz.
  • İpte kurutma yapacaksanız, patlıcanları ipe takarken birbirine yapışık olarak dizmemeye özen göstermelisiniz. Aralarında boşluk bırakmazsanız temas halindeki noktalar nemli kalarak çürüyebilir.
  • Patlıcanları kurutabilmeniz için güneş olmazsa olmaz bir etken değildir. Onları gölgede de kurutabilirsiniz fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken şey kurutacağınız ortamın rüzgar gibi hava akımını alan bir yer olması gerektiğidir. Üstelik gölgede kurutma yöntemi patlıcanın kararmasının da önüne geçer.
  • İpe taktığınız patlıcanları yağmurlu havalarda yağmurdan korumanız gerekmektedir. Bozulmadan saklayabilmek için patlıcanların tıkır tıkır kuruduğuna emin olmalısınız. Nemli kalan patlıcanlar bakteri üretimi için oldukça elverişli bir ortam sağlayacaktır.

Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcanlarınızı kızartmalık olarak kurutmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken şey dilimleme şeklini belirlemeniz olacaktır. Kızartmalık olarak isteğinize bağlı uzun veya pul şeklinde dilimleyerek kurutmaya başlayabilirsiniz. Böylece pişireceğiniz zaman ekstra bir dilimleme işlemine ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanabilirsiniz.

Patlıcanları kuruturken istediğiniz boyutlarda ve şekillerde kesip yukarıdaki koşullarda saklamanız yeterli olacaktır.Patlıcanların kesinlikle nemli kalmaması gerektiğini kesinlikle unutmayın. Kuruttuğunuz patlıcanları bez veya kağıt torbalarda ya da kapaklı kutularda saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ