Perde temizliğinde püf noktalar

Perde temizliğinde püf noktalar

 Perdeler, ev dekorasyonuna her ne kadar gösteriş ve ihtişam katsa da, tozdan ve kirden en çok etkilenen aksesuarlar arasında yer alıyor. Desen ve çeşitliliğiyle evinizin atmosferini belirleyen perdelerinizin ömrünü uzatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.Perdelerinizin haftada minimum bir kere elektrikli süpürgesi yardımıyla tozunu aldırın. Süpürge ucuna fırça aparatını takarak hassas ve ince tüllerinizin yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Stor perdelerinizin ömrünü uzatmak için, yıkanabilir bir kumaşı var ise sabunlu suda bekletin. Daha sonra hafifçeçe çitileyin ve bolca su ile durulayın. Güneşlikleri ise nemli bezle silin.

Stor perdenin yıkama adımlarını uygulayınız;

1. Öncelikle stor perdenizin yıkanabilir olduğundan emin olun. Eğer tafta, viskon ya da ipek türünde bir kumaştan üretilmişse ve yıkanmıyorsa kuru temizlemeye vermelisiniz.

2. Elektrik süpürgesi ile evinizi süpürürken perdelerinizin de tozunu alırsanız daha geç kirlenir. Ancak bunu yaparken elektrik süpürgenize fırçalı başlığını takmayı unutmayın.

3. Perdenize zarar vermeden yerinden sökün. Üst ünitesini çözün. Perdeyi, geçirildiği çubuklardan ve yanındaki zincir ünitesinden ayırın.

4. Perdeniz yıkanabilir kumaştan yapılmış ise çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilirsiniz.

5. Perdelerinizi tek başına, içine başka çamaşır koymadan yıkamalısınız.

6. Beyaza yakın renklerde bile olsa, canlılığını koruyabilmesi için kesinlikle ağartıcı kullanmayın.

7. Stor perdeniz tülden yapılmışsa, bir yıkama torbası içine yerleştirerek çamaşır makinesinde yıkayın.

8. Stor perdenizi kurutmadan yerine asın, astığınız yerde kurusun. Bu hem perdenizin fazla yıpranmasına engel olur, hem de sizi daha az yorar.

Tül perdelerinizi de elde yıkamaya özen gösterin ve ne olursa olsun ılık su kullanın. Sıcak su kullanmazsanız tül perdeler ütüye ihtiyaç duymaz. Doğru şekilde yıkadıktan sonrasında bekletmeden derhal asarsanız kırışmalarını engellemiş olmuş olursunuz. Eğer perdeleri nemli olarak asıyorsanız tozun içeri girmemesi için pencereleri sıkıca kapatmayı ihmal etmeyin.

Jaluzileri ise kapalı olacak şekilde ayarlayın. Temizliğini içten dışa ve alttan üste doğru hareketlerle yumuşak nemli bir bezle yapın. Üzerine oda parfümü sıkmış olduğunız temiz bir bezle jaluzileri silerseniz gün boyu mis gibi kokacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ