Regaip Kandili Nedir ? – Regaip Kandili Mesajları

Regaip Kandili Nedir ? – Regaip Kandili Mesajları

Regaip kandili nedir, regaip gecesinin önemi nelerdir, en güzel resimli regaip gecesi mesajlarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Regaip Kandili Nedir ?

Bugün 3 ayları nen önemli günlerinden biri olan Regaip Kandili günü. Regaip Kandili İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. Regaip kelimesi Arapça asıllı bir kelimedir. Arapça anlamı herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, onu elde etmek için tüm kuvvetinle çaba sarf etmek demektir.

Regaip Kandili Ne Zaman

Regaip gecesi Hicri takvime göre Receb ayının ilk cuma gecesi olduğu için bu gecede yaradana elleri açıp rahmet bereket, bağış ve af dilemenin geri çevrilmeyeceğini inanılmaktadır. Üç aylarda sıkça dua edip, af dileyip, tövbe etmek gerekir. Regaip Kandili 2019 tarihi ise 7 mart tarihidir.

Regaip Gecesi İbadetleri

Regaip gecesinde ve gününde bol bol namaz kılarak ibadet etmek gerekir. Özellikle gece saatlerinde bir topluluk ile hep birlikte kılınan namaz daha önemlidir.

Regaip Kandilinde oruç tutmakta yapılan ibadetler arasında yer almaktadır. Duaların geri çevrilmediği beş geceden biri olan Regaip gecesi tutulan oruçlar ve yapılan dualar geri çevrilmemektedir.

Regaip Gecesi Duaları

KADİR SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

2- Ve ma edrake ma leyletülkadr

3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr

4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

5- Selamün hiye hatta matle’ılfecr

“Bi’smi’llâhi’r- rahmâni’r- rahîm. Allâhümme bârik lenâ fî recebe ve şa‘bân ve belliğnâ ramazân. Vahtim lenâ bi’l-îmân ve yessir lenâ bi’l- kur’ân.”

Türkçe Anlamı: Rahman ve rahim Allâh’ın adıyla. Allâh’ım! Bizlere Receb ayını Şa‘ban ayını mübarek kıl. Bizi Ramazan’a kavuştur. (Ömrümüzü) Îmân ile bitirmeyi nasîb eyle. Kur’ân’ı bize kolaylaştır.

“Sübhâna’llâhi’l- hayyil- kayyûm.”

Türkçe Anlamı: Ezelî ve ebedî hayat sâhibi Allâh’ım! Yaratıkların her işinde hâkim ve kâim olan Allâh’ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

“Sübhâna’llâhi’l- ehadi’s- samed.”

Peygamberimizin (S.A.V) Regaip kandili duası şöyle;

“Allah’ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur”

“Regaip” kelimesinin, “arzu, istek, emel, tutku” anlamlarına geldiğini hatırlatan Görmez, Peygamberimizin ettiği bu duayı İslam alemi için şu şekilde yapmayı tavsiye etti;

-“Allah’ım, aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için recep ve şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle.”

Regaip Kandili Mesajları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ