Şal Örgü Modelleri Yapımı

Şal Örgü Modelleri Yapımı

Şıklık denince aklımıza şüphesiz ki  öncelikle giydiğimiz kıyafetler ve kullandığımız aksesuarlar gelir. Şal kullanımı da sizleri şıklaştırır ve güzelliğinize güzellik katar. Bu aşamada kullandığınız şal örgü modelleri ve yapımı  şalınızın rengi şal üzerinde kullandığınız model ve desenler çok önemlidir. Özellikle sizin ördüğünüz şallar yeteneğinizin ortaya konmasında büyük önem taşır. Hayal gücünüzü ve elinizin yeteneğini bu şekilde sergileyebilirsiniz.  Şal örgüsü zor gibi görünse de tekniğini bildikten sonra size oldukça kolay gelecektir. Şal örgü modeli dediğimiz zaman aklımıza seçenekleri çok geniş bir yelpaze gelebilir. Çünkü modeller çok çeşitlidir ve her geçen gün özgün fikirlerle artmaktadır. Bu modellere örnekler gösterebiliriz. Örneğin; firkete şal örgü, fıstık örgü modeli, nohut örgü modeli, bal peteği modeli, tığ işi şal örgü modeli, ince işi şal örgü modeli, sepet örgü modeli  vb. modelleri örnek gösterebiliriz.

Bu geniş seçenekler arasından size fıstık örgü modelini anlatmak istiyoruz. Bu şal örgü modeli ve yapımı zor gibi görünse de şıklık konusunda iyi bir seçenek olacaktır. Modelden bahsedecek olursak;  her modelde olduğu gibi şalımıza zincir çekerek başlıyoruz. 12 adet zincir çekiyoruz bu 12 zincirden sonra 6 tane daha zincir çekiyoruz bu 6 zinciri kafes yapımı için kullanacağız. 1. kafesimiz için 6 zincirden sonra ki 3 zinciri atlayarak zincirin içine tığımızı batırıyoruz ve tekli trabzanımızı oluşturuyoruz.  2 zincir çektikten sonra alt sıradaki 3 zinciri atlayıp 4. Zincire tığımızı batırıyoruz ve tekli trabzan yapıyoruz ve yine aynı şekilde 3 zincirden sonra 3 zincir atlayıp 4. Zincirden bir tekli trabzan daha oluşturuyoruz. Bu şekilde 3 tane kafes oluşturmuş oluyoruz. Fıstık şeklimiz için ise 3 irmek çekip uzatıp üzerine irmek atıyoruz.  Daha sonra dipte ki irmeğe tığı batırıp bir önceki irmekten sonra yanına uzatıyoruz üzerine bir kez daha dolayıp aynı irmekten bir irmek daha çekiyoruz fıstık şeklinden irmeğimizi çekerken parmağımızı tutup öyle çekiyoruz bu işlemi devamlı sürdürerek fıstık şalımızı tamamlamış oluyoruz.

Şal yapımı dikkatli izlendiğinde ve öğrenildiğinde çok kolay bir uygulamaya dönüşecektir. Şal örgü modelleri ve yapımı günlük hayatta rahatça uygulanabilecek ve şıklık arttırıcı bir unsur olarak kullanılabilecek kolay uygulamalardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ