Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Fazla yapılan ve uzun süre kullanılan salçaların küflenmemesi, uzun ömürlü olması için nasıl saklanması gerektiğini içeriğimizden bulabilirsiniz.

Çoğu yemekte mutlaka olan salçayı uzun süre korumak için bazı püf noktalarını bilmek gerekir. Salça genellikle domates mevsiminde yazın fazlaca alınıp yapılır. Kış aylarında da kullanabilmek için fazla fazla yaptığımız salçanın bozulmaması için onu korumamız ve saklanma koşullarına dikkat etmemiz gerekir. Salçayı korumak için küflenmesini engellemek gerekir. Salça bir defa küflenirse tamamı kısa sürere kolayca bozulabilir. Salçanın küf tutmasını engellemek sanıldığı kadar imkansız ve zor değildir. Bir kaç basit adımda salçanın uzun ömürlü olmasını sağlamak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

blank

Salça Küflenmesi Nasıl Önlenir?

  • Salçanızı mutlaka cam kavanozlarda muhafaza ediniz. Eğer hazır salça aldıysanız ve teneke kutu içerisinde ise mutlaka cam bir kavanoza aktarın. Teneke kutuların kapağını bir kez açtığınızda bir daha kapatmak tam anlamıyla mümkün olmamaktadır. Buda küflenme nedenlerinden biridir.
  • Islak demir kaşık ile salçayı almayın. Tahta ve kuru kaşıklar tercih edin. Su salçanın küflenmesine neden olmaktadır.
  • Salçayı her kullandığınız kullandığınız kadar oluşan kavanozdaki boşluğa sıvı yağ ekleyin. Sıvı yağ küflenmeyi engelleyecek salçanın üzerini bir tabaka halinde koruyacaktır.
  • Eğer salçaları saklayacaksanız kapağını hava almayacak şekilde kapatın. ayrıca biraz katı yağı eritip üzerine döküp kapatın.Zamanla yağ katılaşınca altta kalan salçanın bozulmasını engelleyecektir.
  • Son olarak salçanızı serin yerlerde muhafaza etmeye özen gösterin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ