Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

şarap lekesi nasıl çıkar4

Şarap özel günlerin yegâne temsilcisidir. Kutlamalarda baş gösterir ve sevenlerini mutlu eder. Örneğin: işe kabul edildiğini duyan kişiye hazırlanan bir masada hemen yerini alır, evlilik yıl dönümünde hatta beli yılbaşı etkinliğinde. Bunun gibi özel günlerde bizler hep en güzel kıyafetlerimizi giyer ve en iyi görünüme sahip olmaya çalışırız. Ama bazen hiç olmadık bir yerde hiç olmadık bir şekilde görünmez kazalar meydana gelir. Hal böyle olunca en mutlu olduğumuz güne gölge düşer.

şarap lekesi nasıl çıkar2

Şarabımızın yemeğimiz esnasında üzerimize dökülmesi de işte tam olarak böyle bir durumdur. Sizler de bu tür bir durum ile karşı karşıyaysanız çok doğru bir adrestesiniz demektir. Tüm gecenizi ya da gününüzü bu şarap lekesi nasıl çıkar? Diye düşünerek mahvetmeyin diye sizlere bu yazıyı hazırlama gereği duydum.

şarap lekesi nasıl çıkar3

Şarap elbisemize veya masa örtümüze döküldüyse:

Çivi çiviyi söker diyen atalarımızın yolundan kesin çözüm almak için ilerliyoruz. Kırmızı şarap lekesi olan bir kumaşa beyaz şarap kullanarak geçirebiliriz. Lekelenen yere beyaz şarap döküyoruz ve üzerine bolca yemeklik tuz ekliyoruz. Bir miktar kumaşımızın tuzu emmesi için bekliyoruz ve sonra su veya süt içerisine yatırıp biraz daha bekletin. Bekleme işlemin ardından normal yıkama işlemine geçebilir siz.

şarap lekesi nasıl çıkar5

Bir diğer yöntem ise leke olan bölgenin üzerine un koyup unun lekeyi içine geçmesini beklemektir. Yumuşak uçlu bir fırça ile lekelenen bölgeyi fırçalayıp lekeyi ortadan kaldırabiliriz.

şarap lekesi nasıl çıkar1

Halıya dökülen şarap lekesi için:

Halınızın üzerine dökülen kırmızı şarabın üstüne tıraş kremini sürüyoruz. Soğuk su ile ıslatılmış bir sünger veya bez yardımı ile lekelenen bölgeyi siliyoruz. Bu işlem ile çıkmazsa lekelenen bölgeye bol miktarda tuz ve karbonat döküyoruz. Daha sonra elektrikli süpürge ile tuz ve karbonatı çekiyoruz. Halının üzerindeki leke hala çıkmadıysa maden sodası ile güzelce siliyoruz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ