Sebze ve Bitkiler İçin Ev Yapımı Doğal İlaç Tarifleri

Sebze ve Bitkiler İçin Ev Yapımı Doğal İlaç Tarifleri

Evde yetiştirdiğiniz sebze ve bitkileri hastalıklardan, böceklerden korumak için ev yapımı doğal ilaç tariflerini hazırladık. 

Evde sebze, bitki yetiştirmek çok kolay bir süreç değildir. Bitkiler ve sebzeler sürekli olarak bakım isterler. Durum böyle olunca da her gün onlara bakım yapmanız gerekir. Bitkiler ve sebzeler böceklenme, fazla güneş ışığına maruz kalma, olumsuz hava şartları nedeniyle çoğu zaman sağlığını kaybedebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için ev yapımı doğal ilaçlar kullanmanızı öneririz. Doğal ilaçları basit malzemeler ile evde zorlanmadan yapabilirsiniz.

Sebze ve Bitkiler İçin Ev Yapımı Doğal İlaç Tarifleri

Alkol spreyi: Yarım fincan %70′lik isoprophyl alkolü dörtte biri kadar su ile karıştırın. Bir sprey şişesini ekleyip belli aralıklarla bitkilerinizin köklerine ve yapraklarına sıkın.

Sarımsak yağ spreyi: 3 tane orta boy sarımsağı iyice ince ince kıyın. Daha sonra 2 çay kaşığı mineral yağın içerisinde 24 saat bekletin. Bir gün bekledikten sonra içerisine yarım litre su ekleyip bitkilerinize sıkarak kullanabilirsiniz.

Kırmızı Tozlar: Capsaicin içeren karabiber, dere otu, kırmızı biber ve zencefil bitkileri, sebzeleri hastalıklardan, böceklerden korur. Hepsinden eşit miktarda karışım yapıp bitkinin toprağına veya köklerine yerleştirip korunmasını sağlayabilirsiniz.

Nikotin Spreyi: Nikotini elde etmek için tütün kullanmanız gerekir. 4.5 litre su içerisine çeyrek yemek kaşığı saf sabun ekleyin. Daha sonra ise içerisine öğütülmüş tütün yapraklarını ekleyin. En az bir hafta bu karışımı bekletin ki nikotin ortaya çıksın. Daha sonra karışımı köklere, yapraklara ve toprağa sıkabilirsiniz.

Son olarak hazırladığınız karışımları ilk olarak bitkinin yaprağının belli bir kısmında deneyip herhangi bir ters etkisi yoksa kullanmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ