Siyah Pirinç Neye Yarar? Siyah Pirinç Faydaları

Siyah Pirinç Neye Yarar? Siyah Pirinç Faydaları

Siyah pirinç, Çin mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Siyah pirinç günümüzde tüm dünyada tüketilmeye başladı. Bunun sebebi ise içerisinde bulundurmuş olduğu lif oranı ve magnezyumdur. Siyah pirinç vücudun enerjisini yükseltmede ve kişiyi uzun süre tok tutmada etkilidir. Siyah pirince bazen mor pirinç veya yasak pirinçte denilebiliyor. İçerisinde beyaz pirince göre 30 kat daha fazla antioksidan vardır. Siyah pirincin kökeni Endonezya’ya dayanmaktadır. Siyah pirinç faydaları oldukça çoktur. Siyah pirinç neye yarar sorusunun cevabı yazının devamından öğrenilebilir.

Siyah Pirinç Neye Yarar

Siyah Pirinç Neye Yarar?

 Siyah pirinç faydaları sağlık açısından hayli çok konuşulur. Bu sağlıklı besin öncelikle lif oranının zengin olması bakımından dikkat çeker. Bu nedenle uzun süre tok tutar ve sindirim sistemini hızlandırır. Metabolizmayı dengeler ve mide de oluşan rahatsızlıkları engeller. Sitemizde yer alan sağlıklı beslenme konulu sayfalardan ek çok fikir edinmek mümkündür. Ancak unutulmaması gereken sağlık ile ilgili her türlü konuda doktorlardan destek alınması gerektiğidir.

Canimanne.com sayfalarından olan Hamilelikte Sütün Faydaları Nelerdir? Konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Siyah Pirinç Faydaları

Siyah Pirinç Faydaları Nelerdir?

Siyah pirinç faydaları olarak konuşulanlar arasında aşağıdakiler de yer bulur.

  • Beyaz pirince oranla siyah pirinçte magnezyum daha fazladır. Diş, kas ve kemik gelişimine faydalıdır.
  • Vücuda enerji verir. 1 kase siyah pirinçteki enerji normal bir insanın günlük enerji düzeyini 2 kat daha çoğaltır.
  • Vücudun bağışıklık sistemini hızlandırır ve kanserli hücrelerle savaşır. Bazı araştırmalara göre ise içerisindeki antioksidanlar yaşlı hücreleri öldürerek erken yaşlanmayı engeller.
  • Diyabet hastalarının siyah pirinç tüketmeleri önerilir. Bunun sebebi çok az şeker içermesidir. 

Siyah Pirinç Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Siyah pirinç faydaları sıraladıktan sonra şimdi de tüketimine göz atalım. Peki, siyah pirinç nasıl tüketilir? Siyah pirinç, tıpkı beyaz pirinç gibi haşlanarak tüketilebilir. Bir yemek tabağı siyah pirinç için;

  • 1 küçük bardak siyah pirinç
  • 1/5 sıcak su
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • Az miktarda tuz

Suda yarım saat bekletilen pirinç, tencerede eritilmiş yağa atılarak karıştırılır. Sonrasında su eklenir ve kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ