Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler ve Bitki Çayları

Kış aylarının yaklaşması ve havaların soğuması ile beraber soğuk algınlığı, grip gibi sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Her ne kadar engel olmaya çalışsanız da özellikle mevsim geçişlerinde soğuyan havalarla beraber soğuk algınlığı kapınızı çalar. Ancak doğru beslenme ile beraber soğuk algınlığına iyi gelen besinleri ve bitki çaylarını tüketerek sağlığınıza daha kısa da kavuşabilirsiniz. Soğuk algınlığına iyi gelen besinler ve bitki çayları ise aşağıdaki gibidir. Bunları tüketerek bağışıklığınızı ve vücut direncinizi artırabilir, soğuk algınlığından ve gripten kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

soguk-alginligina-iyi-gelen-besinler-bitki-caylari

Soğuk algınlığına iyi gelen besinler

  • Kivi: Besin değeri oldukça yüksek olan kiviyi öğün aralarında tüketerek vücut direncinizi artırabilirsiniz. Kivinin içinde bulunan maddeler burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir.
  • Limon: C vitamini deposu olan limonu soğuk algınlığına yakalandığınızda kurtulmak için veya yakalanmadan önce korunmak için kullanabilirsiniz. İsterseniz direk isterseniz de çayınız ile beraber veya ballı olarak tüketebilirsiniz.
  • Elma: İçerisinde pek çok vitamin ve minerali barındıran elma soğuk algınlığına karşı oldukça etkilidir. Özellikle de soğuk algınlığının neden olduğu boğaz ağrılarına karşı etki göstermektedir. Elmayı normal yiyerek veya kabuğunu bitki çayları ile beraber kaynatarak tüketebilirsiniz.
  • Mandalina, portakal, greyfurt: C vitamini deposu olan bu meyveler hem hastalıktan kurtulmak hem de soğuk algınlığına karşı korunmak için etkilidir.

soguk-alginligina-iyi-gelen-besinler-bitki-caylari

Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları

  • Ihlamur: Soğuk algınlığı deyince ilk akla gelen bitki çayları arasında ıhlamur gelmektedir. Ihlamurun iltihap giderici ve rahatlatıcı etkisinin yanı sıra öksürüğe karşı iyi geldiği de bilinmektedir. Ancak ıhlamuru kaynatmak yerine sıcak su ile 5 6 dakika demledikten sonra limon ve bal eşliğinde tüketirseniz daha etkili olacaktır.
  • Ekinezya çayı: Bu çay hem bağışıklığı kuvvetlendirme de hem de solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
  • Adaçayı: Boğaz iltihaplarına ve boğaz ağrılarına karşı oldukça iyi geldiği bilinmektedir.
  • Zencefil çayı: Zencefil çayını bal ile beraber tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Böylelikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan daha kolay kurtulursunuz.

soguk-alginligina-iyi-gelen-besinler-bitki-caylari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ