Tablet ve Bilgisayarların Çocuklara Zararları

Tablet ve Bilgisayarların Çocuklara Zararları

İnternet çağında olmamız, internet kullanım yaşının 5’e kadar düşmesine neden olmuştur. Artık günümüzde çocuklar da ebeveynlerinin bilgisayarlarını kullanabilmekte, eve alınan bilgisayarlar ile oyunlar oynayabilmektedir. Tablet ve bilgisayarların henüz gelişme çağındaki çocuklar ile çok sayıda zararı olduğunu bilmekteyiz. Uzmanlar bu yaşlarda bilgisayarların asla çocuklar tarafından kullanılmaması gerektiğinin altını defalarca çiziyor olmasına rağmen, ne yazık ki belirli durumlarda çocukları bilgisayar başında görebilmekteyiz.

tablet-bilgisayarlarin-cocuklara-zararlari

Göz Bozulması: Uzun süre ekrana bakmanın gözlere ciddi bir zarar verdiğini bilmekteyiz. Miyop ya da hipermetropluk problemi çocukların erken yaşta etkileyebiliyor. Bu durum da çocuklarda göz problemlerinde ciddi bir artışa neden oluyor. Ancak tek sorun çocuklarının gözlerinin bozulması ile sınırlı değil

tablet-bilgisayarlarin-cocuklara-zararlari

Aşırı Radyasyon: Bilgisayarın ya da tabletlerin yol açtığı önemli sorunların başında radyasyon yayma problemi geliyor. Yapılana araştırmalar ile beraber bilgisayarların, telefonların ve bunun gibi elektronik cihazların aşırı radyasyon yaydığı defalarca kanıtlandı. Radyasyonun beraberinde çeşitli kanser hastalıklarını getirdiğini söylememize gerek yok. Durum böyle olunca, tablet ve bilgisayarlarla oynayan çocukların kanser açısından ne kadar riskli bir konumda olduklarını belirtmeye de gerek kalmıyor.

tablet-bilgisayarlarin-cocuklara-zararlari

Bağımlılık: Bilgisayar ve tabletlerin çocuklarda neden olduğu bir diğer sorun da bağımlılık duygusu olarak kendini gösteriyor. Asosyal olarak yetişen ve gerçek hayattan tümü ile kopan çocukların gelecekte sağlıklı bireysel olarak yetişmeleri aşırı bilgisayar kullanımı ile büyük ölçüde engelleniyor.

tablet-bilgisayarlarin-cocuklara-zararlari

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ