Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Sağlık açısından yumurta tüketiminin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, aynı zamanda taze ve mümkünse organik yumurtaların tüketilmesi gerektiğini bildirmektedir. Yumurta vücudumuz için günlük protein ve vitaminleri almamızı sağlayan önemli bir besindir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin eğer alerjisi veya yumurta yemeye duyarlı başka bir hastalığı yoksa günlük en az 1 adet yumurta yemeleri önerilmektedir. Peki dışarıdan satın aldığımız yumurtaların taze olup olmadığını anlamak için neler yapmamız gerekir?

taze-yumurta-nasil-anlasilir-5

Sizlerin de bildiği gibi, artık pek çok besin maddesinde ciddi katkı maddeleri yer alıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yiyeceğimiz gıdaları en sağlıklı koşullarda üretilen yerlerden satın almalıyız. Evimizde yapabileceklerimizi kendimiz yaparak da güvenli ve sağlıklı bir şekilde beslenebiliriz. Fakat herkes ne yazık ki evinde tavuk besleyemediği için, yumurtaları dışarıdan satın almak zorundadır. Bizler de bu yazımızda satın aldığınız yumurtaların birkaç basit adımla tazeliğini kontrol etmenizi sağlayacak ipuçları hazırladık.

taze-yumurta-nasil-anlasilir-1

Taze yumurta nasıl anlaşılır?

1-Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın en basit yolu, avucunuza aldığınız yumurtayı kulağınıza yaklaştırıp hafifçe sallamanızdır. Eğer sallandığında herhangi bir ses gelmiyorsa yumurtanın taze olduğu anlaşılmaktadır. Fakat yumurta sallandığı anda ses geliyorsa, bu da yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

taze-yumurta-nasil-anlasilir-2

2-Yumurtayı kırdıktan sonra tazeliğiniz kontrol etmeniz de mümkün. Eğer omlet ya da bu tür bir şey hazırlayacaksanız, yumurtayı ayrı bir kaba kırmanızı ve daha sonra yemeğinize veya tavanıza eklemenizi öneriyoruz. Ayrı bir kaba kırdığınız yumurtanın sarısı dağılmıyorsa, yumurtayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Eğer yumurta sarısı kırdığınız an dağılmaya başladıysa yumurta bayattır.

taze-yumurta-nasil-anlasilir-4

3-Diğer bir yöntemde ise, büyükçe bir bardağa soğuk su ekleyip, yumurtayı içerisine bırakın. Yumurta taze ise bardağın dibine doğru hareket ederek, yan yatar. Eğer bayatsa yumurta bardağın dibine doğru batarak, geniş kısmı yukarıya bakacak şekilde durur.

Bu ve bunun gibi hayatınızı kolaylaştıracak pek çok fikir için sitemizde bulunan hobi ve ilginç fikirler kategorimize göz atabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ