Tok Tutan Ramazan Besinleri

Tok Tutan Ramazan Besinleri

İslamiyet’e göre on bir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayı manevi doyuma ulaşma ayıdır aslında. Tutulan oruç ise inananların nefislerini terbiye etmesiyle aynı manaya gelmektedir. Hem dillerini, hem bedenlerini temizleyerek arındıran Müslümanların her manada aklandığı aydır Ramazan.

tok-tutan-ramazan-besinleri-1

Ramazan ayına yani oruç tutulacak bir aya ait pratik bilgiler vermek de bizim için ayrı bir önem taşıyor haliyle. Oruç tutanlar için Ramazan’da tok tutan besinler ve bu besinlerin nasıl tüketileceği konusunda bazı püf noktaları olduğunu sizlere hatırlatmak istiyoruz.

tok-tutan-ramazan-besinleri-2

Ramazan ayında sahur ve iftar olmak üzere iki ana öğün yemek yenmekte malumunuz üzere. İftarda mümkün olduğunca hafif yemekler yiyip tüm gün boşalmış olan midenizi yormamanızı önererek konuya bir giriş yapalım isterseniz. Sahur ise sizi tüm gün tok tutacak ama bir o kadar da midenizi yormayacak besinler tüketmeniz gereken bir ana öğün olarak çıkıyor karşımıza. Sahurda dikkat edilmesi gereken başka bir durum da yemek yiyip yatacak olmanızdır.

tok-tutan-ramazan-besinleri-5

Dolu bir mideyle yatmak sizi epey rahatsız edeceğinden makul ve mantıklı beslenmeye azami özeni göstermek zorundasınız. Protein içeren gıdalar midede uzun sürede salınım yaptıkları için tokluk hissini uzun süre yaşattıklarından sahurda tercih edilmesi gerekenlerin başında gelmekte. Gece metabolizma daha yavaş çalıştığından tüketilecek gıdaların yağa dönüşmesi kolaylaşacaktır. Bu yüzden sahurda süt ve sütlü çorbalar mutlaka tüketilmelidir. B vitamini açısından zengin olması sebebiyle tam buğday ekmeği tercih etmeniz de önemlidir.

tok-tutan-ramazan-besinleri-4

Daha önce protein tüketmenin sağlıklı olacağından bahsetmiştik. Yumurta bildiğiniz üzere protein açısından oldukça zengin bir gıda. Sahurda haşlanmış yumurta yemeniz sizi gün boyu tok tutacak ve sağlığınızdan ödün verdirmeyecek dengeli bir besin maddesidir. Ceviz, peynir, çeşitli sebze ve meyveler sahurda yemeniz gereken diğer besinlerden birkaçı daha. Sıvı olarak ise yeşil çayı şiddetle öneriyoruz. Ayrıca yediklerinize tarçın ve çörekotu serperseniz kan şekerinizde herhangi bir düşme olmadan, uzun süre tok kalarak orucunuzu rahatlıkla tutmuş olursunuz.

tok-tutan-ramazan-besinleri-3

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ