Türkiye Dağ Haritası

Türkiye dağ haritası sayesinde Türkiye’nin tüm bölgelerinde yer alan dağları ve dağlık alanları görebilirsiniz.

Dağ haritaları bölgelere göre dağ oluşumunu, var olan dağları, dağ çeşitlerini göstermektedir. Dağlar 3 çeşide ayrılmaktadır. Kırık dağlar, Kıvrım dağlar ve Volkanik dağlar olarak ayrılmaktadır. He birinin oluşum bölgesi yer şekillerine ve daha önce yaşanmış iklim olaylarına göre şekillenmektedir. Türkiye’de yer alan en büyük dağ 5137 metre olan Ağrı dağıdır. Ağrı dağı dünyanın en büyük dağları arasında da yer almaktadır.

Dağların oluşumu 700 milyon yıl önceye dayanmaktadır. Dağ çeşitlerinden volkanik dağların riski bulunmaktadır. Genellikle volkanik dağların etrafında pek fazla yerleşim yeri bulunmaktadır. Fakat eski zamanlarda çoğu volkanik patlama nedeniyle insan ölümleri gerçekleşmiştir. Dağların en alt kısmından en üst kısmına gidildikçe iklim ve sıcaklık değerleri değişebilmektedir.

Ülkemizde yer alan tüm dağların bölgelere göre dağılımlarını, özelliklerini, çeşitlerini Türkiye Dağlar Haritası sayesinde tüm detayları ile öğrenebilirsiniz. Sitemizde yer alan tüm coğrafya haritalarını inceleyip ülkemiz ve dünya hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Türkiye Dağ Haritası

blank
blank
blank
blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. .... dedi ki:

    haritalarınız görünmüyor

    1. Canim Anne dedi ki:

      haritalar sitemiz tarafında yayınlanmamaktadır.

BİR YORUM YAZ