Türkiye İklim Haritaları

Türkiye İklim Haritaları

Türkiye bölgelerinin iklim çeşitlerini ve iklimsel değişiklikleri öğrenebileceğiniz iklim haritaları hakkındaki tüm detayları içeriğimizden bulabilirsiniz.

İklim haritaları o ülkenin mevsimlere göre geçirdiği değişiklikleri, yağmurları, bitki örtülerini göstermektedir. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Türkiye’de dört tip iklim görülmektedir. Bunlar karasal, Karadeniz, Akdeniz, Marmara iklimleridir.

İklim etkileri bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Her iklimde bitki örtüsü farklı, yıllık yağış miktarı, rüzgarlar farklıdır. Buda her bölgenin mevsimlere göre farklı iklimlerden dolayı farklı geçirmesine neden olmaktadır. Türkiye’nin Karadeniz bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin yıllık aldıkları yağış miktarı farklıdır. Bunların sebebi iklim çeşitlerinin farklı olmasıdır.

İklim haritalarında yıllık sıcaklık farklarını da görebiliriz. Hangi yıl hangi mevsim daha sıcak geçti, ne kadar yağış alındı gibi iklim ile ilgili detay sorular iklim haritalarından kolayca öğrenilebilmektedir. Nem, buharlaşma, güneşlenme dağılımı, bulutlanma dağılımı, rüzgar ve basınç dağılımının yıllara göre değişimleri de iklim haritalarında bulunmaktadır.

Türkiye İklim Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ