Türkiye Yer Şekilleri Haritaları

Türkiye’nin tüm yer şekillerinin bulunduğu dağarın, ovaların, karstik arazilerin, platoların, volkanik arazilerinin bilgilerini yer şekilleri haritaları sayesinde görebilirsiniz.

Yer şekilleri haritaları fiziki haritalar kategorisinde yer almaktadır Türkiye’nin yer şekillerinin gösterildiği haritalar ülkemizi tanımak için oldukça önemlidir. Çünkü yer şekilleri haritalarında fiziki özelliklerin çoğu detaylı şekilde verilmektedir.

Türkiye’de yer alan genç volkanik arazilerinin hangi bölgelerde olduğu, kaç yıldır aktif veya pasif olduğunu, bu volkanik arazilerin tüm detaylarını yer şekilleri haritaları göstermektedir. Volkanik araziler Türkiye’de en fazla Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Türkiye’de yer alan platolar genellikle dört bölgeye de yayılmıştır. Plato akarsular tarafından oluşmaktadır. Akarsuların derin bir şekilde yardığı ve diğer bölgelere göre daha yüksekte olan engebeli düzlük demektir. Platolar dört ana gurupta incelenmektedir. Türkiye’nin yer şekilleri haritasında karstik, volkanik, aşınım ve tabaka platolarının detaylarını görebilirsiniz.

Yerin yüzey şekillerinin tanımlanması olan Jeomofoloji haritaları da yer şekilleri haritalarından biridir. Yer kabuğunun nasıl meydana geldiği, hangi katmanlardan oluştuğu gibi detayların bulunabileceği jeomorfoloji haritaları Türkiye’nin bulunduğu bölgenin yer kabuğu ile ilgili bilgileri göstermektedir.

Türkiye Yer Şekilleri Haritaları

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ