Türkiye’nin ilk ve tek Kanaviçe Sanatçısı

Türkiye’nin ilk ve tek Kanaviçe Sanatçısı

Türkiye’nin ilk ve tek Kanaviçe Sanatçısı

Türkiye’nin tek kanaviçe tasarım sanatçısı Filiz Türkoğcağı tarafından hazırlanan sergiKütahya Kültür Sanat Galarisi’nde sergileniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından ve Türkiye’nin tek kanaviçe tasarım sanatçısı Filiz Türkocağı tarafından hazırlanan kanaviçeler KÜSAD sergi salonunda Kütahyalıların beğenisine sunuldu.

3 yıldır özgün tasarımlarla çalıştığını ifade eden Türkocağı, “Yaklaşık 3 yıl önce özgün tasarımlara yöneldim. Özgün tasarımlarla yaptığım kanaviçeler öncelikle çevremdeki insanlar tarafından çok beğenildi ve kısa sürede yayıldı. Ondan sonra aşık olduğum bir başka sanat dalı olan çini desenlerini kanaviçeye işledim. Bu eserlerimle 2008’de yurt dışında ‘Uluslararası İplikle Sanat Yarışması’na katıldım. Olumlu tepkiler alınca çini desenlerinden daha fazla kanaviçe eser ürettim. Bundan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Türkiye’de kanaviçe tasarımı yapan tek sanatçının kendisi olduğunu ifade eden Türkocağı, eserlerini İstanbul Tuzla’daki küçük atölyesinde ürettiğini anlattı. Bir iplik firmasının sponsorluğunda ilk sayısı yayımlanan ve ikinci sayısının hazırlığını yürüttüğü dergi aracılığıyla modern kanaviçe tasarımlarını bu işe gönül verenlerle paylaştığına işaret eden Türkocağı, kanaviçenin özellikle Anadolu kadınları tarafından köylerde işlenerek yaşatılmaya çalışıldığını söyledi. “Günümüzün modern evlerine kanaviçeyi nasıl sokabilirim?” düşüncesinden hareketle ecza dolabı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek küçük ahşap dolaplar yaptırdığını ve bunlara kanaviçeyi işlediğini anlatarak, abajur, saat, havlu askılığı, dolap kapağı gibi unsurlarla modern şehirli evlerini süslemeye çalıştığını kaydetti.

Bunların elle temas edilmesi halinde zarar görmeyen özelliğe de sahip olduğunu dile getiren Türkocağı, “Kanaviçeler günümüzün modern evlerine benim sayemde girdi. Kültür miraslarımızı gücüm yettiğince kanaviçe nakışına dönüştürmeye ve paylaşmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ