Turşu Suyu Nasıl Ayarlanır?

Turşu Suyu Nasıl Ayarlanır?

Yıllardır vazgeçilmez lezzetlerimizden olan turşu hepimizin ağzını şimdiden sulandırdı. Kütür kütür o benzersiz lezzet yaz demeden kış demeden düşer aklımıza hele bide evde kalmadıysa yana yakıla aradığımız turşunun en önemli tarafı suyudur. Turşu suyu filmlere bile konu olmuş, her daim tartışma ortamlarının vazgeçilmezi olmuştur. Her yiğidin yoğurdu yiyişinin bir olmadığı gibi her kadının turşu yapışı da bir değildir tabii ki.

canımanne1

Turşu suyu nasıl ayarlanır diye yeni bir tartışma daha başlatmadan hemen kendi yöntemimi anlatmaya koyulayım hanımlar! Ben turşu suyu yaparken kaya tuzu kullanıyorum. Sizler tuzunuz nasıl olursa olsun ayarını güzel yapmaya özen gösterin. Çünkü az tu konulduğunda tuz yumuşak olur, çok tuzlu olduğunda ise bizler yiyemeyiz. Tuzun miktarını kararlaştırmak için tuzu su ile eritip tadına bakabilirsiniz.

canımanne2

Su olarak kaynatılmış ama soğutulmuş çeşme suyu değil içme suyu kullanılmalıdır. Eğer hemen olsun isterseniz turşunuz kavanozunuzun dibine nohut ekleyebilirsiniz. Ben 5 litre tuzlu suya 500 ml yani 1 şişe üzüm sirkesi koyuyorum. Yine 5 litre tuzlu suya 1,5 baş sarımsak ekliyorum. Sebzelerinizi dizerken aralara sarımsak koyarsanız o zaman hem düzenli bir görüntü hem de güzel bir tat elde edersiniz.

canımanne3

Turşu suyunuza aroma vermek için defne yaprağı ve tane karabiber kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde tat vermek adına kereviz yaprakları da ekleyebilirsiniz. Turşunuzun en üstüne hava almaması için asma yaprağı koyabilirsiniz aynı zamanda da hoş bir tat elde etmiş olursunuz. Eğer evinizde varsa asma yaprağının üstüne bir salkım üzüm de ekleyebilirsiniz. Elleriniz ile biraz ezerseniz içindeki aromayı turşuya karıştırmış olursunuz.

canımanne4

Turşu tarifi ile ilgili sahip olduğum bütün püf noktalarını sizlerle paylaştım hanımlar. Umarım evlerinizde uygular ve severek yersiniz. Şimdiden afiyet olsun hepinize!

canımanne5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ