Yakadan kız bebek hırka yapılışı

Yakadan kız bebek hırka yapılışı

Yakadan kız bebek hırka yapılışı

 

 YAKADAN BAŞLAMALI HIRKA

Kullanılan Malzeme; 2,5 numara şiş ve  iki adet bebe yünü

Hırkanın daha büyük boyda olması için şiş numarasını artırabilirsiniz.Veya bebe yünü yerüne daha kalın yün kullanabilirsiniz.

71 İlmekle başlıyoruz 4sıra haroşa ördükten sonra sağve sol kenar (ilik ve düğme) yerleri için 8 ilmek haroşa örüyoruz. 1 artırma 3 düz, 1 artırma 1 ör 1 artırma 3 ör,1artır 1 ör 1 artırarak devam ediyoruz.Son 8 ilmek tekrar haroşa 8 ilmekten 1 öncesi 1 artırma olacak.Tersten ters örüp düz yönüne geldiğimizde  8 haroşayı unutmuyoruz.Haroşadan sonra 1 artırma yap önceki sırada yaptığın artırmayı ör  v e3 ilmeği önden toplayarak bir al artırmayı ör ve artır.Ortadaki 1 ilmeğin kenarlarını her sırada ( 1 sıra gidiş geliş) artırıyoruz.Sırayı böylece bitiriyoruz.Tersten yine ters örüyoruz,düz yüzüne geldiğimizde artırmaları her sırada artırarak devam ediyoruz.Fakat her sırada toplamıyoruz(3 ilmek bir arada aldığımız toplama) iki sırada bir aynı hizadaki ilmekleri yani önceki topladığımız bir ilmeği önceki ve sonrakiyle beraber topluyoruz.Böylece 8 top olacak şekilde yapıyoruz. 8 toptan sonra  her sırada hem artırmayı hem toplamayı yapıyoruz.Böylece ortadaki toplama işlemi 13 . sıraya ulaştığında toplamalara devam ederek artırmaları kaydırıyoruz.Yani 8 sıra haroşanın yanında 1 düz örüp  1 artırıyoruz 1 artır 1 ör 1 artır yaptığımız yerleri artırdığımız yerden 1 öncesinden ve 1 sonrasından  artırıyoruz.(artırdığımız yerin içinde 3 düz örgü olacak) haroşaların kenarlarından  1 er 1 er ortadaki artırmaların 2 şer 2 şer artarak düz örgü olması gerekiyor.( yani haroşaların kenarında 1. sıradan  1 düz artırma  2. sıradan 2 düz artırma böylece 3,4 diye devam edecek.Ortadaki artırmalarda 3 ilmek kenarları artırma 2. sırada artır bu şekilde ikişerli yaprakları böylece kapatıyoruz.Düz örüp kollarını ayırmak için  iki dilim sonrasındaki artırmanın tam ortasından ip geçirip 3 dilimden sonraki artırmanın tam ortasına kadar ip geçirip şişimizi çıkarıp 4 dilim örmeye devam ediyoruz.Tekrara yukarıdaki kol için yaptıklarımızı tekrar yapıp kalan 2 dilim önüde örüyoruz.4 sıra kolları ayırdıktan sonra kolları düz örüp tekrardan örnek kuruyoruz.Haroşaları örüp şişten ilmek kaçırmadan  6 ilmek çıkarıp  arkadaki üç ilmeği şişe önden geçirip diğer kalan ilmekleride  geçirip burgu yapıyoruz  1 örüp tekrar burgu yapmak için 6 ilmek şişten bırakıp arkadaki 3 ilmeği şişin ters tarafından yani yeleğin ters yüzüne bakan taraftan şişe geçirip açtığımız burguları kapatıyoruz 1 örüp aynen bu şekilde  burgulara devam ediyoruz.Tersten ters örüp bir sonraki sıraya geldiğimizde  burguların ortasında  1 ördüğümüz ilmeklerin kenarlarından  1 er tane artırıyoruz .Tersten ters örüp  7 sıra düz örüyoruz 7. sırada burgulardan 1 öncesinde  2 ilmek 1 örüp  1 artır  1 ör 1 artır tekrar iki ilmeği 1 ör yapıyoruz ve tersten ters örüp alt sırada tekrara burgularımızı yapıyoruz  ve burgulardan sonra hırkanın bitimine kadar düzden düz arkada ters alarak örüyoruz.Sonra da 5 sırayı haroşa yapıp kesiyoruz.

Kol uzunluğu , kolu hırkanın üzerine koyduğumuzda hırkanın bitimindeki haroşanın üzerine gelecek şekilde ayarlıyoruz ve dikiyoruz.

İlik açmayı unutmadan devam ediyoruz örmeye (ilik haroşanın 1 sırada  8 ilmekten  iki ilmek ör  2 ilmek bir 2 ilmek bir olacak şekilde  topla tekrara iki ilmeği ör .Yani 6 ilmek kalması gerekiyor 8 ilmekten,diğer sırada iki,iki topladığımız ilmeklerin ortasında iki ilmek artırıyoruz . bu şekilde iliğimiz tamamlanmış oluyor.

Kollara geldiğimizde ; 2şişle olmayacağı için mecburen 5 şiş kullanıyoruz (çorap şişi kullanılabilir.)Belde aptığımız burguları aynı şekilde uyguluyoruz.Burguların bitiminde her sırada 1 kolun sağ tarafından kesiyoruz ,yani iki ilmek bir örüyoruz(1 sıra kolun başında diğer sıra kolun sonunda kesiyoruz 1 sıra  (gidiş geliş) son beş sırayı haroşa yapıp kesiyoruz .Eğer ilikleri burguların başlama ve bitimine  göre koyarsanız  hırkada bel bölgesinde açılma olmaz.1 sıra haroşadan sonra ilik koyuyoruz .İstediğiniz aralıkta ilik bırakabilirisiniz.

Temizlik:Çamaşır makinesi; 30-40 derece ve elde yıkama tercih edilmelidir.Deterjan seçiminde yerli ürünler tercih edilmesi türkiye ekonomisi için çok önemlidir.Memleketimizi ve kendi insanımızı sevdiğimiz,değer verdiğimiz ; Bizim insanlarımızın ürettiği ürünleri satın alarak ispatlanmış olur.

ÖRGÜ ÖRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR;

Öncelikle ; örgü örerken tığ,şiş veya iğne batması kazalarına karşı azami dikkatli olunarak örülmelidir.

Örgü Nasıl Yapılır? Örgü örerken nelere dikkat etmeliyiz?

Örgü kalitemiz, örgümüzün gevşek veya sıkı oluşuyla çok yakından ilgilidir. Bu nedenle örgü örerken iplik gerginliğine mutlak surette dikkat etmek; çok gevşek bırakmamak veya çok sıkmak gereklidir.Örgünün kalitesi; hem kullanılan ipliğe hemde ören kişiye bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ