Canım Anne

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemi

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemi

Bebeklerde Gaz Sancıları

Bebeklik insanların en hassas, en narin oldukları dönem olduğu için ebeveynler bebeklerinin üzerine her zaman daha çok düşerler. Onların hasta ya da huzursuz olması aileleri daha çok üzer, mutsuz eder. Bebekler hasta olduğu takdirde evde neşe ve huzur kalmaz.

yeni-dogan-bebeklerde-gaz-sorunu

Bebeklik döneminde en çok görülen sıkıntıların başında ise gaz sancıları gelir. Bebeklerin sindirim sistemleri zayıf olduğu için gaz sancıları sık sık görülen problemlerden olur. Yeni doğan bebeklerde gaz problemi sıkça görüldüğü için anne ve babaların bu konuda paniğe kapılmadan, soğukkanlı bir şekilde davranmaları önemlidir.

Yeni doğan bebeklerde gaz probleminin en önemli sebeplerinden biri kolik adı verilen bir sendrom olabilir. Doğumdan sonra ilk birkaç aylık sürede görülen kolik sancılarında, bebekler günün belirli saatlerinde sürekli ağlayarak sıkıntılarını belli ederler.

yeni-dogan-bebeklerde-gaz-sancisi

Kolik sancıları için şimdiye kadar kesin bir tedavi bulunamamıştır. Kolik sendromu çeken bebekler için uzmanlar, anne karnındaki seslere benzediği için saç kurutma makinesi ya da çamaşır ve bulaşık makinesi sesinin iyi gelebileceğini önermektedirler.

Kolik sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için ılık bir banyo ve masaj da faydalı olabilecek yöntemlerden olabilir.

yeni-dogan-bebeklerde-gaz-problemleri

Kolik sancıları dışında yeni doğan bebeklerin gaz sancıları olduğunda yapılması gereken şey bebeğin sırtına küçük hareketlerle vurarak, gazının çıkmasına yardım etmektir. Bebekler gazlarını kendi başlarına çıkaramayacakları için, ufak yardımlarla gaz sancısı çekmelerini önleyebilirsiniz.

yeni-dogan-bebeklerde-gaz-problemi

Yeni doğan bebeklerde gaz problemi, bağırsakların dolu olmasından kaynaklanıyor ise bu konuda doktorunuzun vereceği ilaçlardan da yaralanabilirsiniz. Özellikle mama ile beslenen bebeklerde kabızlık sık görülebilen sorunlardan olmaktadır.

yeni-dogan-bebekler

Bebeğiniz kabızlığa bağlı olarak gaz sancısı yaşıyorsa, doktorunuza da danışarak kabızlık önleyici fitillerden kullanabilirsiniz. Fitiller bağırsakların yumuşamasını sağlayarak, dışkının kolay atılmasını dolayısıyla da gaz sancısının yok olmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ