Yeni Doğan Bebeklerin Tırnak Kesimi

Yeni Doğan Bebeklerin Tırnak Kesimi

Yeni doğan bebeklerin tırnak kesimi

Bebeklerinizin o minik ellerini istediğiniz gibi tutamazken tırnak kesmeye çalışmak canını acıtabileceğiniz ya da yanlış kesebileceğiniz açısından sizi oldukça korkutabilir. Yeni doğan bebeklerin tırnak kesimi sizi korkutmasın. Son araştırmalara göre bebeklere eskisi kadar uzun süre eldiven takmak olumlu etkilere sebep olmuyor.

tirnak-kesimi-yöntemi

Çünkü bebeklerin ilk oyuncakları ve dünyayı tanımak için ilk olanakları elleridir. Bu sayede kendi vücut, yüz, dokunma duyusu gelişmektedir. Üstelik o minik tırnakları ile kendilerini yolduklarında reflekslerinin daha kolay geliştiği de kanıtlanmıştır.

tirnak-kesimi-yontem

Yeni doğan bebeklerin tırnak kesimi hakkında dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bunlardan ilki uygun tırnak makasını seçmeniz gerektiğidir. Yetişkin insan için üretilen tırnak makasları ile bebeğinize zarar verebilirsiniz. Yeni doğan bebekler ya da çocuğunuzun yaşı 3 ile daha büyük ise çocuk tırnak makaslarından faydalanmalısınız. Tırnak kesiminde dikkat etmeniz gereken hatta daha çok size kolaylık sağlayacak bir diğer madde ise bebeğinizin tırnaklarını olabildiğince banyodan sonra kesmeniz gerektiğidir.

tirnak-kesimi

Bebek tırnakları zaten çok ince ve çelimsiz olur fakat banyodan sonra keserseniz daha yumuşak olur ve bebeğiniz kesimi daha az hissedecektir. Çünkü ilk seferde kesimden bebeğiniz korkarsa daha sonra da korkacaktır ve bu sizin işinizi daha da zorlaştıracaktır.

bebeklerde-tirnak-kesimi

Bebek tırnaklarını keserken enfeksiyonlardan engellemek için uygun yöntemlerle kesmelisiniz. El tırnakları oval şekilde ayak tırnakları ise düz şekilde kesilmektedir. Ayak kenarlarına batan tırnaklar enfeksiyona neden olmaması için yara yapamayacak şekilde düz kesilir.

yeni-dogan-bebek-kesimi

Yeni doğan bebeklerin tırnak kesimi hakkında yanlış bilinen batıl inançlar vardır. Batıl inanışlar yüzünden çocuğunuzu mağdur etmeyin. İlk 40 gün içinde tırnak kesilmez diye bir şey gerçek değildir. 1-2 kez tırnak kesimi yapabilirsiniz bunun için tırnak uzama hızını esas almalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ