Canım Anne

Yeşillikleri Buzdolabında Nasıl Saklamalıyız?

Yeşillikleri Buzdolabında Nasıl Saklamalıyız?

Buzdolabında doğru muhafaza edilmediği takdirde en çabuk bozulan yiyeceklerin başında yeşillikler gelmektedir. Yeşillikleri doğru yöntemler ile muhafaza ederseniz uzun bir süre kullanabilir ve bozulmasını engelleyebilirsiniz. 

Yeşillikler dalında koparıldıktan sonra çabukça bozulabilir. Çabuk bozulmasını engellemek için buzdolabında düzgün bir şekilde muhafaza etmek gerekir. Buzdolabında birden fazla sebze ve meyve çeşidi olduğu için diğer ürünler de bozulabilir. Bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve ortama yayılan etilen gazı diğer yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir .Bozulmaları engellemek için buzdolabın için temiz ve yiyeceklerin doğru şekilde saklanması gerekir. Ayrıca buzdolabının soğukluk derecesi de son derece önemlidir. Çok soğuk çalışan ya da soğutmayan buzdolabı içerisinde bulunan tüm yiyecekleri kolayca bozabilir.

Yeşillikleri buzdolabında saklama yöntemleri;

  • Yeşillikleri buzdolabına koymadan önce mutlaka yıkayın ve ayıklayın. Ayıkladığınız yeşillikleri daha sonra kurutup bir peçeteye sarıp buzdolabı poşeti içerisine koyun. Her yeşilliği ayrı ayrı buzdolabında muhafaza edin.
  • Kullanmadığınız bir bez ya da havluyu güzelce dezenfekte edin. Daha sonra aldığınız yeşillikleri buzdolabına koymadan önce iyice yıkayıp temizleyin. Kuruduktan sonra bez ya da havlu içerisine sarıp buzdolabının bir bölümüne koyun. Buzdolabında her şeyin yerini ayrı tutun. Yeşillikler için ayrı ve hava almayacak bir alanı tercih edin.
  • Yeşilliklerin özellikle maydanoz, nane, tere, roka vb. olanların saplarını temizleyin. Daha sonra cam kavanozlar içerisine koyup dolapta saklayın. İhtiyacınız olduğu kadarını kavanozdan aldıktan sonra tekrar hava almayacak şekilde kapatın. Bu yöntem ile uzunca bir süre yeşillikleri bozulmadan tüketebilirsiniz.
  • Yeşilliklerin buzdolabında kolayca bozulmasının ana nedeni ıslak kalmalıdır.
  • Özellikle marul gibi yapraklı olan yeşillikler bozulmaya ilk olarak en dıştan başlar. En dıştaki yapraklarda su olması bozulmanın daha kolay olmasını sağlar. Bu yüzden yeşillikleri kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

Yeşillikleri Buzdolabında Nasıl Saklamalıyız Videolu Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi