Araştırma Sonuçlandı! Yoğurt Tüketmek Gripten Koruyor!

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre en az 24 saat mayalanmaya bırakılmış olan yoğurt tüketmek ve yoğurt suyunun gripten koruduğu ortaya çıktı.

Yoğurt Tüketmek ve Yoğurt Suyu Gripten Koruyor!

MKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran yönetimindeki ekip tarafından gerçekleştirilen bir araştırmayla yoğurt ve yoğurt suyunun gribe karşı koruma etkisi olduğu tespit edildi. İçeriğinde probiyotikler bulunan yoğurtta ve yoğurt suyunda yüksek oranda mikroorganizama barınıyor. Yoğurdun, bu mikroorganizamalar sayesinde soğuk algınlığı ve gripten koruduğu, bu nedenle yoğurt tüketmek konusunun önemli olduğu açıklandı.

ev-yapimi-yogurt
Yoğurt Tüketmek Gripten Koruyor

Probiyotiklerin Mikroplar Üzerindeki Etkileri Araştırıldı!

Prof. Dr. Nizami Duran tarafından araştırma sonuçları ile ilgili bir açıklama yapıldı. Duran, araştırmanın Mustafa Kemal Üniversitesi’nin BAP kısa adıyla bilinen Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklendiğini, araştırmanın konu başlığının “Probiyotik Mikroorganizmaların Önemli İnsan Patojenlerine Karşı Etkinliklerinin Araştırılması” şeklinde belirlendiğini ve proje kapsamında yapılan çalışmalardan önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Yoğurttaki Bakteriler Enfeksiyondan Koruyor!

Nizami Duran, yoğurt bakterileri ile hayvanlar üzerinde deneyler yaptıklarını, çarpıcı bulgulara ulaştıklarını söyledi. Enfeksiyonlardan korunma sağlayan en önemli noktalardan birinin bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar olduğunu, yaptıkları çalışmalarda enfeksiyona karşı 2 – 10 kat arasında koruma sağlayan antikorların yoğurtta bulunan bakteriler ile beslenen hayvanlarda daha yüksek olduğunu tespit ettiklerini de belirtti. Bu sonucun yoğurtla beslenen tüm canlıların grip öncelikli olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı rahatsızlıklara karşı 10 kat korunabildiğinin söylenebileceğini de sözlerine ekledi. Bu açıklama yoğurt tüketmek yararlı mı diye merak edenlerin dikkatini çekti.

ev-yapimi-yogurt
Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

En Az 24 Saat Mayalanmış Olmalı!

MKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran açıklamasında gribin önemsenmesi gereken solumun yolu hastalığı olduğundan da bahsederek, yaptıkları bu çalışma sayesinde en az 24 saat mayalanmış yoğurt ve suyunun tüketilmesinin öneminin bir kez daha anlaşıldığının altını çizdi. Duran, grip gibi virüs yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunma yollarının en önemlisinin kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması ve dengeli beslenme olduğunu da belirtti.

Çocuklara Yoğurt Suyu İçirilmeli!

Fermente gıdalar tüketilmesinin önemine de değinen Nizami Duran, içeriğinde yararlı mikroorganizmalar bulunan fermente gıdaların başında yoğurdun geldiğini söyledi. Yoğurt tüketmek için yoğurttaki bakterilerin yüksek mayayla mayalanması ve en az 24 saat boyunca sıcak bir yerde ekşi bir tat alana dek bekletilmesini tavsiye etti. Yoğurdun faydaları konusuna da değinen Nizami Duran sabahları çocuklara yoğurt suyu içirilebileceğini, bağışıklık sisteminin güçlenmesinin gripten korunma sağlayacağını bildirdi.

Sitemizde yer alan Mayalanan Yoğurt Kaç Saat Bekletilir? Ev Yapımı Yoğurt Mayalama! Başlıklı yazıdan ve aşağıdaki video içerikten faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ