Yürümenin Sağlık Açısından Yararları

Yürümenin Sağlık Açısından Yararları

Yürümenin Sağlık Açısından Yararları

Günümüzde çoğu insan yürümekten bir haber yaşamaktadır. Yürümek yerine arabaya binmeyi, dolmuşa binmeyi, motosiklete binmeyi tercih ederiz. Ancak yürümenin insan sağlığına ve vücuduna kazandırdığı öyle çok fayda vardır ki, bunun farkında olunsa araç kullanmak bir kenara bırakılır. Yürüme esnasında vücudun her bir noktası hareket halinde olduğu için, sağlıklı ve dinamik bir vücuda sahip olursunuz. Kemik erimesi, kireçleme, romatizma, bel ağrısı gibi hastalıklar kesinlikle ortaya çıkmaz.

Yürümeyle Kazanılanlar

Yapılan araştırmalarda yürüyen insanların ömrünün daha uzun olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sağlık olarak da hiçbir sıkıntı yaşamadıkları görülmektedir. Yapılan araştırmalarda ilginç bulgulara da rastlanmıştır. Sigara kullanan, ancak düzenli olarak yürüyüş yapan kişilerde sağlık problemi görülmemiştir. Nefes alıp vermelerinde bir sıkıntının oluşmadığı görülmektedir.

Yürüyüş yapmak için zamanınızı iyi ayarlamalısınız. Yemek yeme saatlerinizi, iş haricinde uygun olduğunuz zamanları göz önünde bulundurarak yürüyüşe çıkmalısınız. Bu noktada şunlara dikkat etmenizde fayda vardır:

  • İş durumunuza göre sabahları yarım saat yürüyüş yapmanız faydanıza olacaktır.
  • Sabah yapılan yürüyüşler, ciğerlerinizin temiz havayla dolmasına yardımcı olacağı için akciğer hastalıklarına karşı önlem almış olacaksınız.
  • Akşam yemeğinden sonra yarım saat veya 40 dakika tempolu şekilde yürüyüş yapmalısınız.
  • Akşam yemeğinde alınan besinlerin yakımı için yürüyüş yapmanız şarttır. Aksi takdirde kilo problemi ortaya çıkacağı gibi, hastalıklara da davetiye çıkarmış olursunuz.

Yürümenin Sağlık Açısından Yararları

Düzenli Yürü, Sağlıklı Kal

Düzenli olarak her gün yürümeniz durumunda sağlığınızı kazanacağınız gibi, bazı vücutsal özelliklere de sahip olursunuz. Mesela; selülit sorunu yaşama gibi bir ihtimal kesinlikle olmaz. Yürüyüş esnasında hareket halinde olan kaslarınız, selülit oluşmasına izin vermeyecektir. Bu sayede kadınlar için büyük bir problem olan selülit, kendisini göstermeyecektir. Selülitsiz bir yaza girmek ise kadınların en çok istediği durumdur. Bu yüzden hem sağlığınız, hem görüntünüz için her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüş yaparak genç kalmış olacak, hastalıklara karşı önlem almış olacak ve fiziğinizin güzelliğini korumuş olacaksınız. Devamlı yapılan yürüyüşler sayesinde hayatınız daha pozitif geçecek, mutlu bir ruh haline sahip olacaksınız. Erken yaşlardan itibaren yürüyüş yapmaya özen göstermeli, sağlığınızı ve fiziğinizi düşünmelisiniz. Attığınız her adımın size fayda sağladığını göz önünde bulundurarak hareket etmeli, yürüyüşü ihmal etmemelisiniz.

Yürümenin Sağlık Açısından Yararları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ