10 İpucuyla Sınav Stresini Azaltın

 Çocuğu sınava hazırlanan ebeveynler çocuklarının stresle baş etmeleri için onlara destek olmalıdır. Yıllar süren eğitimler, hayaller birkaç saatlik sınavlara bağlandığından streste kaçınılmaz oluyor.

Bu sınav sayesinde ya emeklerinin karşılığı alınıp hayaller gerçek oluyor veya hayalleri gerçekleştirmek başka bir bahara kalabiliyor. Bu gibi durumlarda da stres ne yazık ki kaçınılmaz oluyor. Anne baba olarak çocukların üzerindeki bu etkili stresi azaltmak için birtakım çalışmalar yapabilir, destek olabiliriz.

Sınav stresini azaltan ipuçları şunlardır;

  1. Sınav stresini en önemli sebeplerinden biri bilgi eksikliğidir. Çocuk kendini yeterince donanımlı ve bilgili hissetmediğinde strese kapılır. Bu yüzden çocuğunuzun eksiklerini birlikte göz atmalı ve eksikliklerini gidermeye çalışabilirsiniz.
  2. Her anne baba çocuğunun iyi yerlere gelmesini çocuğundan çok daha fazla ister. Bu yüzden de kaygılanır. Ancak bu kaygınızı kesinlikle çocuğunuza yansıtmamalısınız. 
  3. Çocuğunuzu anlamaya çalışın. Tüm gününü derslerle, testlerle geçiren çocuğunuzun küçük kaçamaklarına izin verin, ona minik molalar hazırlayıp rahatlamasını sağlayın.
  4. Bir çocuğu ders çalışmaya zorlamak hiçbir zaman mutlak bir başarı getirmez. Bu yüzden çocuğunuz eğer istemiyorsa fazla zorlamayın.
  5. Çocuğunuzun en iyi okullara gidebilmesi için neredeyse tüm soruları doğru olarak yapması gerekir. Bu yüzden çocuğunuza yanlış yapma şansın yok gibi kaygı artırıcı cümleler kurmayın. 
  6. Ne olursa olsun başkaları ile kıyaslamayın. Her çocuk farklıdır. Farklı yetenek ve özellikler ile doğar. Bu yüzden her ne olursa olsun kesinlikle çocuğunuzu sizin çocuğunuzdan daha başarılı olan çocuklar ile kıyaslamayın.
  7. Moralini bozmayın.
  8. Tüm hayatlarını bu sınava endekslemeyiniz. 
  9. Her zaman içi gerçekçi beklentiler yaratmak hayal kırıklıklarını önler, sizde böyle yapın.
  10. Çocuğunuzla sık sık konuşun ve ona karşı anlayışlı olun.
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ