10 Yaş Ve Üzeri Erkek Çocukları İçin Beslenme Önerileri

10 Yaş Ve Üzeri Erkek Çocukları İçin Beslenme Önerileri

Erkek çocukları için 10 ila 15 yaş aralığı tam olarak gelişme dönemidir. Özellikle 10 yaşından itibaren ergenliğe adım atmaya başlaması ile özelikle bu yaştan itibaren beslenmeye dikkat edilmelidir. Çok daha sağlıklı besinler tercih edilmeli, mümkün olduğu kadar çok sebze ve meyve tüketilmelidir.

10 Yaş Ve Üzeri Erkek Çocukları İçin Beslenme Önerileri

  • Kemik sisteminin kendini çocukluk evresinden çıkartıp yetişkinlik evresine hazırlarken kemikleri geliştirmek ve vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacı ile muhakkak peynir,yoğurt,süt gibi gıdalar tüketilmeli. Ancak bu gıdaları tüketirken organik olmasına özen gösterilmelidir.              
  • Beslenme alışkanlığı yeni yeni oturan 10 yaşlarında erkek çocukları ihtiyacı olan proteini balıktan almasını sağlamak adına haftada bir mutlaka kırmızı et yemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Gençliğe heves edilen bu yaşlarda dışarıda yeme alışkanlığı edinme eğilimi gösterecek olan çocuğunuz için faydalı besinler üreten v temizliğine güvendiğiniz restoranlar belirleyip çocuğunuzun bu restoranları tercih etmesini önerebilirsiniz. Özellikle fast food restoranlarının alışkanlık haline gelmemesine çabalamanız çok yerinde olacaktır.                                                                                               
  • Yeme içme alışkanlıklarının geliştiği bu yaşlarda vücudun en ihtiyaç duyduğu şey tabiî ki sıvıdır. Bu yaşlarda asitli içeceklere yönelim fazlalaşacağı için asgari düzeyde tutmaya çalışın. Çünkü asitli içecekler, vücudun ihtiyacı olan sıvıyı temin etmediği gibi mide ve bağırsak sistemine de ciddi zararlar verdiği klinik testlerle kanıtlanmıştır. Bunun yerine günde en az 2 litre su tüketmesi alışkanlığı edinilirse, hem asitli içecek isteği asgariye çekilir hemde vücudunun ihtiyacı olan tüm mineralleri sudan kazanmış olur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ