2-4 Yaş Arası Çocuklarda Yemek Problemi

Çocuk sahibi olan her ebeveynin ortak sorunlarından birini, 2-4 yaş arasında çocuklarda yemek problemi oluşturmaktadır. Çocuklarının az veya yeteri kadar yememesinden yakınan anne ve babalara sıkça rastlanmaktadır. Çocuklarının yemek yemek yerine oyun oynama isteği içinde oldukları; yemeklerini çok yavaş yemeleri; yemek saati sofraya gelmek istemediklerini; sürekli aç olmadıklarını söylemeleri gibi benzer durumlara maruz kalmaktadırlar. Her şeyden önce bu konuda aydınlatılması gereken birkaç nokta mevcuttur.

Özellikle çocuk okul öncesi yaştaysa, çocuğa bir yerde uzun süre oturmak ve beklemek çok zor gelebilir. Çünkü 2-4 yaş arasında çocuklarda yemek problemi, bu yaşlarda çocukların daha sabırsız, hareketli olmalarından, etraftaki diğer olaylar ve uyarıcılarla daha fazla meşgul olmayı istemelerinden kaynaklanan bir durum olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple, çocuğun yemek yemektense, konuşmayı, yemekle veya masadaki objelerle oynamayı tercih edebilmektedir. Bunun yanında, çocuk belirli yaşlarda ve zamanlarda bazı tatları severken, bazı tatları sevmeyebilir.

2-4 yaş arasındaki çocuklarda yemek problemi, anne ve babaların çocuklarının yemek miktarıyla ilgili endişeleri, çocuklarının her seferinde yemesi gerektiğini düşündükleri miktar ve besin çeşidi ile ilgili gerçekçi olmayan varsayımları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Eğer bu yaştaki çocuklar çeşitli yiyecekleri yiyorsa, sevmediği bir yemeği yememesinde herhangi bir sakınca yoktur

.

Bununla birlikte, gelişim, kilo alımı ve iştah çocuklarda günden güne değişim göstermektedir. Bu yüzden, belirli yaşlarda çocuğun daha az kalori alımına ihtiyacı olabilir.

Özellikle, bakılırsa 1- 5 yaşları arasında çocuklarda genellikle 3- 4 aylık gibi bir zaman diliminde hiç kilo almadan bu dönemi geçirdikleri görülmektedir. Çocukların yemek yemeyi reddetmesi bir baş kaldırış, bağımsızlık ilanı davranışı olarak da görülebilir. Çocuğun böyle durumlarda yemeği istemediğini ya da önüne konulan yemekten nefret ettiğini söylemesi gibi durum ve davranışlar, yememe konusunda ısrar etmesi, anne ve babadan bağımsız olduğunu kanıtlamak ve ayrı bir birey olarak var olduğunu ispat edebilmek için yaptığı bir davranış olarak görülebilir. Önemli olan anne ve babanın bu gibi davranışları inatçılık olarak değerlendirmemesi ve bu durumu savaş haline dönüştürmemesidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ