4 – 6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü

4 – 6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü

Bebeklik döneminden başlayarak hayatımızın her döneminde diş serüvenimiz bitmeden devam eder. Çocuklarda genellik 6 ay ile 12 ay arasında süt dişler çıkmaya başlar ve 24-30 ayları arasında süt dişleri çıkmasını tamamlar. Toplamda 20 adet süt dişi çıkışını tamamlar. 4 ile 6 yaş arasında çocuklar süt dişlerini de dökmeye başlarlar ve birkaç yıl içerisinde kalıcı dişleri ile tanışmaya başlarlar. Bu sebeple 4-6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü çok önemli bir rol oynamaktadır.

İlk dişler ağızda görünür, görünmez başlayan diş fırçalama alıştırmaları özellikle süt dişlerinin dökülmesi ile birlikte, diş fırçalama çocukların diş sağlığında daha önemli bir konuma gelmektedir. Diş kontrolü esnasında, günde kaç kez diş fırçalanması gerektiği, hangi fırça türünü kullanması gerektiği, nasıl bir diş macunu kullanması gerektiği ve süt dişlerinin hangi durumda olduğu konusunda detaylı bir bilgilendirme sağlanması gerekmektedir.

4-6-yas-arasi-cocuklarda-dis-kontrolu

Çocuklarda Diş Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş muayenesine götürmek için, muhakkak çocuğumuzun diş problemi olmasına gerek yoktur. Kontrol amaçlıda doktora gidilmelidir.  Diş muayenesinde, çocuğun sakin kalması sağlanmalı, önceden ona küçük bilgiler verilerek, doktordan korkmasının önüne geçilmelidir. Bunun bir tedavi değil, kontrol olduğu, doktorun yalnızca onun dişlerinin iyileşmesi için, muayene ve kontrol edeceği bunun bir ceza ya da korkutucu bir durum olmadığı çocuk ile konuşarak ona alıştırılmalıdır.

4-6-yas-arasi-cocuklarda-dis-kontrolu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ