Canım Anne

4 – 6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü

4 – 6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü

4 – 6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü

Bebeklik döneminden başlayarak hayatımızın her döneminde diş serüvenimiz bitmeden devam eder. Çocuklarda genellik 6 ay ile 12 ay arasında süt dişler çıkmaya başlar ve 24-30 ayları arasında süt dişleri çıkmasını tamamlar. Toplamda 20 adet süt dişi çıkışını tamamlar. 4 ile 6 yaş arasında çocuklar süt dişlerini de dökmeye başlarlar ve birkaç yıl içerisinde kalıcı dişleri ile tanışmaya başlarlar. Bu sebeple 4-6 Yaş Arası Çocuklarda Diş Kontrolü çok önemli bir rol oynamaktadır.

İlk dişler ağızda görünür, görünmez başlayan diş fırçalama alıştırmaları özellikle süt dişlerinin dökülmesi ile birlikte, diş fırçalama çocukların diş sağlığında daha önemli bir konuma gelmektedir. Diş kontrolü esnasında, günde kaç kez diş fırçalanması gerektiği, hangi fırça türünü kullanması gerektiği, nasıl bir diş macunu kullanması gerektiği ve süt dişlerinin hangi durumda olduğu konusunda detaylı bir bilgilendirme sağlanması gerekmektedir.

4-6-yas-arasi-cocuklarda-dis-kontrolu

Çocuklarda Diş Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş muayenesine götürmek için, muhakkak çocuğumuzun diş problemi olmasına gerek yoktur. Kontrol amaçlıda doktora gidilmelidir.  Diş muayenesinde, çocuğun sakin kalması sağlanmalı, önceden ona küçük bilgiler verilerek, doktordan korkmasının önüne geçilmelidir. Bunun bir tedavi değil, kontrol olduğu, doktorun yalnızca onun dişlerinin iyileşmesi için, muayene ve kontrol edeceği bunun bir ceza ya da korkutucu bir durum olmadığı çocuk ile konuşarak ona alıştırılmalıdır.

4-6-yas-arasi-cocuklarda-dis-kontrolu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi