Canım Anne

Tış İşi Kolye Yapımı

Tış İşi Kolye Yapımı

canımanne3

Tığ işi geçmişten günümüze taşınmış çok zahmetli ve çok değerli bir el işidir. Hepimizin tığ işi ile muhakkak bir yerlerde yolu kesişmiştir. Kimimiz annemizin tığ ile o güzel oyaları nasıl yaptığını pür dikkat izlemiş kimimiz ise daha çocuk yasta eline tığ alıp hemen zincir çekmeyi öğrenmiştir. Türk kültürünün en güzel göstergesi olan tığ işi farklı kültürlerin bir oyada ya da bir motifte buluşarak evlerimize girmesini sağlar.  Topraklarının üzerinde birden fazla kültürü bir arada barındıran ülkemizin her yöresinde başka bir motif başka bir renk uyumu bulunmaktadır. Bizler bu kültürleri ayni zamanda da kendi kültürümüzü bir kenara bırakmak yerine uzun zaman yasatabilmek için el işi örgülere sahip çıkmalı onları her daim yaşatmalıyız.

canımanne4

Böyle düşünen biri olarak gençlerin tığ işinden ne kadar uzak kaldığını ve kullanmadan bir köşeye attığının farkındayım. Bu durumun böyle devam etmesini engelleyebilmek adına gençlerin de seveceği birbirinden farklı tığ işi modeli uygulamaya başladım. Bu modellerin arasında en sevdiklerimden olan tığ işi kolye yapımı da var. Tığ işi kolye hem çok kullanışlı hem de çok farklı bir dokuya sahip.

canımanne1

Tığ ve örgüleri günümüze taşıyabilmek adına onlara kendi hayal gücümüzden modern dokunuşlar eklemeliyiz. Böylelikle hem gençlerin severek kullanmamasını sağlarken hem de gelecek nesillere taşınmasını kolaylaştırmış oluruz. Kendi ellerinizle yaptığınız bu güzel el işlerini sevdiklerinize ve ailenize hediye ettiğinizde yüzlerinde oluşacak gülümse bütün emeklerinizin karşılığı olacak. Paylaşarak daha da güzelleşen bu dünyada sevdiklerimizin yüzünü güldürmek paha biçilemez.

canımanne5

Sizler de bu tığ işi kolye modelleri ile yapmak istediğiniz örnekleri belirleyin. Hemen iplerinizi ve tığlarınızı hazırlayın kolye yapımına başlayın. İnanın sonuç beklediğinizden de güzel olacak! Şimdiden kolay gelsin hepinizin ellerine sağlık!

canımanne6

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın