Ada çayının Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Yapılır?

Ada çayının Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Yapılır?

Adaçayı yüzyıllardır faydaları ile bilinen Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Adaçayının faydaları ve nasıl tüketilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Eski zamanlarda halk arasında bahçesinde veya evinde adaçayı yetişen insanların ölmesi çok nadir yaşanan bir durumdu. Adaçayı faydaları nedeniyle eski yıllarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktaydı. Adaçayı içerisinde yer alan birçok vitamin hastalıklar ile mücadele konusunda oldukça etkilidir. Adaçayını evde kendiniz yapabilir, hazır alabilir yada taze bitkisini alıp evde kullanabilirsiniz. Eğer bahçeniz var ise mutlaka alıp bahçenize dikin ve yetiştirin.

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Adaçayını tüm market ve aktarlarda hazır yapılmış olarak bulabilirsiniz. Yada aktarlarda kurutulmuş halini alıp bir bardak kaynatılmış su içerisine bir tutam koyun. Daha sonra beş dakika demlenmeye bırakıp tüketebilirsiniz.

blank
Ada çayı, Salvia

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

  • Ağız sorunlarında adaçayı oldukça etkilidir. Adaçayı diş minesi üzerindeki bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Sürekli adaçayı tüketen kişilerde fiş çürüğü sorunu da en aza inmektedir.
  • Adaçayı kış hastalıklarına karşı doğal bir mucizedir. Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolları hastalıklarında bağışıklığı güçlendirir. Böylelikle hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlar.
  • Adaçayı tüketen kişilerde hafıza kaybı sorunları çok az görülmektedir. İlerleyen yaş nedeniyle hafıza kaybı sık görünen bir sorundur. Sürekli adaçayı tüketen kişilerde Alzheimer hastalığına yakalanma riskide azalmaktadır.
  • Adaçayı şeker hastalarında şeker seviyesini dengeleyen önemli bir doğal mucizedir. Şeker hastalarının her gün mutlaka bir bardak adaçayı tüketmesi önerilir.
  • Adaçayının kadınlarda düzenli kullanılması adet ağrısı ve düzensizliği sorununu çözmektedir.
  • Kurutulmuş adaçayını diş beyazlatmada kullanabilirsiniz.
Adaçayının Faydaları / Adaçayı Nasıl Demlenir ?
blank
Ada çayının faydaları
Ada Çayı Nasıl Yapılır ?
blank
Ada çayı nedir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ