Alışveriş Yapmak için Altın Kurallar!

Alışveriş Yapmak için Altın Kurallar!

Alışveriş yapmak neredeyse hepimizin sevdiği ve keyif aldığı işlerdendir. İster kıyafet, ister aksesuar alışverişi ya da market alışverişi olsun özellikle kadınlar için çok keyiflidir. Ancak alışveriş yaparken de bilinmesi ve önemle dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Alışverişin altın kuralları denilebilecek bu noktalara özellikle market alışverişlerimizde dikkat etmemiz sağlık ve hijyen açısından önemlidir.

alisveris-yapmak
Alışveriş Yapmak

Alışveriş Yapmak Konusunda Dikkat Edilecekler!

Anne adayları için yayınladığımız Yenidoğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı? Başlıklı yazımız takipçilerimizin büyük ilgisiyle karşılaştı. Bugünkü yazımızın konusu ise alışveriş yapmak ve alışveriş yaparken dikkat edilecekler olarak belirlendi. Alışverişte uyulması gereken kurallar meyve ve sebze alışverişlerinde çok daha öne çıkar. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı sağlıklı besinleri satın almakla başlar. İşte meyve alırken nelere dikkat etmeli, hangi sebzeleri satın almalı, alışverişte ambalaj ile ilgili nelere dikkat edilmeli gibi pek çok sorunun cevabı…

alisveris-yapmak
Gıda Alışverişi Yapmak

Alışveriş Yapmanın Altın Kuralları!

Alışveriş yapmak çoğu kişinin hoşuna giden ve keyif alınan işlerden biridir. Ancak gıda alışverişlerinizde aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekir.

  • Sebze ve meyve alırken canlı ve parlak görünenleri seçin. Üzerinde küçük de olsa lekeler olanları kesinlikle tercih etmeyin. Ayrıca çürümüş olan diğer meyve ve sebzelerin sularını bulaşmış olanlarını da almayın.
  • Satın aldığınız gıda ürünlerinin paketlerini yırtık, delik ve hava alıyor olmaması gerekir. Et ve et ürünlerini satın alırken de mutlaka buna dikkat edin.
  • Marketlerde bulunan buzdolaplarının ve derin dondurucuların sıcaklıklarına dikkat edin. Meyve ve sebze reyonları 10 derece; et, tavuk ve balık reyonları 2 derece; süt ve süt ürünleri 4 derece; dondurulmuş gıdalar ise eksi 18 derecede olmalıdır.
  • Marketten dondurulmuş gıda alacaksanız bu ürünleri alışverişinizin sonuna doğru alın. Böylece eve gidene kadar bozulma ihtimalini engellemiş olursunuz.
  • Ambalajlı olarak satılan bütün ürünlerde üretim tarihi ve son kullanım tarihi yazar. Satın alacağınız ürünün son kullanım tarihine bakarken ne zaman tüketeceğinizi de hesaba katmayı unutmayın.
alisveris-yapmak
Alışverişin Altın Kuralları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ