Annelerimizin El Örgülerini Değerlendirelim

Annelerimizin el emeği göz nuru el örgüleri eskiden günümüze kadar gelmektedir. Annelerimiz evimizin her köşesinde kullanmak için her türlü örgü ve danteller yapmaktaydılar. Bu örgüler maddiyattan çok manevi değer taşırlar. Eskiden her yere uygun yapılan ve kullanılan her örgü modelini şimdilerde her zaman kullanamıyoruz ve manevi değerlerinden dolayı  dolaplarda sadece saklıyoruz. Bu el örgüsü modelleri saklamaktansa değerlendirilip düzenlenip farklı maksatlarla da kullanabiliriz. Dantel örtülerimizi hiç saklamadan gerekli yerlerde kullanabiliriz. Birçok el örgüsü modeller vardır ve bu modeller internet ortamından, dergilerden,  komşulardan temin edilir. Bu konuda yetenekli isek kendimiz örgü modellerini çıkarabiliriz ya da bu örgüleri yapan kişilere belli bir ücret karşılığı yaptırıp zevkimize göre istediğimiz yerde kullanabiliriz.

canım anne-18

El örgüsü danteller evimizin her köşesini süslerler. Bu dantel örtüleri yatak odalarında, salonda, mutfaklarda kısacası evin her yerinde görmek mümkündür. Dantel örtüler zevkimize ve tarzımıza göre kullanılır.  Mesela yatak odalarında yatak örtüleri,  çeşitli örgü modelleriyle  istenilen renklerde kumaşlarla süslenip yatak odasına ayrı bir hava, ayrı bir tarz verirler. Diğer taraftan mutfakta kullanılan el örgüsü modeller yine istenilen renkte ve modelde olup kumaşlara dikilir. Hatta mutfak tülleri bile dantelden olabilmektedir. Bu dantel örtüler yemeklerimize mutfağımıza ayrı bir güzellik katarlar.

Örgüler ve danteller evimizin büyük bir kısmında yer alırlar. Mesela dantellerden farklı olarak el örgüsü yatak odası halısı örülebilir, klozet takımı örülebilir. Havlularımıza ve yazmalarımıza danteller yapılabilir. Böylece daha şık olan havlularımızı misafirlerimiz kullanabilir. Yazmalarımızı da bizleri ziyarete gelen teyzelerimize hediye edebilir mevlütlerimizde kullanabiliriz.

Kısacası bu kadar el emeği göz nuru el örgü modellerini sandıklarda saklamamalı, manevi değerlerini ortaya çıkarmak için kullanmalıyız.

canım anne-19

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ