Arkadaşlık Kurmakta Zorluk Çeken Çocuklar

Günümüzde annelerin büyük çoğunluğu çalışmaktadır. Bu yüzden de çocuklar aile ortamının ve mahalle kültürünün korumacı yapısından ayrılarak 2-3 yaşlarda kreşlere başlarlar ve sosyalleşmenin ilk adımlarını da böylelikle küçük aşlarda atmış olurlar. 2-3 yaşlarında kreş hayatı ile çocuklar kurallı bir yapının içerisinde büyümeye başlarlar ve bu serüveni diğer okullar ile devam ettirirler. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren yaşıtları ile bir arada olmaya ve arkadaşlık etmeye başlarlar.

Altı yaş sonrasında çocuklarınızın arkadaşları ile yakın iletişim içerisinde olmanız da fayda var. Olumlu ve doğru arkadaşlıklar daha sonraki dönemlerde çocuklarınızın hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Çocuğunuzla iletişim içerisinde olmalı, ona vakit ayırmalısınız. Onu daha yakın ve iyi tanıyabilmek için yakın arkadaşları ile de sıcak ilişkiler olmanız iyi olacaktır.

Bazı çocuklar arkadaşlık kurmakta zorlanabilir. Peki ama bunun nedenleri neler olabilir? Bunları hiç düşündünüz mü?

Bazı çocukların arkadaşlık kurmakta zorluk çekme nedenleri arasından birkaçı şunlardır;

. Çocuğun arkadaşları ile arasındaki iletişimin iyi olması için sosyal algısının yüksek olması gerekir, özgüven sahibi olması ve iletişim becerilerine sahip olması gerekir. Bu beceriler ise anne baba tarafından küçük yaşlardan itibaren verilmelidir.

. Çocuğun hayatından birden fazla değişiklik birden olmuş ise elbette ki uyum sorunu yaşayacaktır. Taşınma gibi sebeplerden ötürü başka yere giden çocuk bir süre girdiği ortamlarda sönük kalabilir ve iletişim kurmakta zorlanabilir.

. Çocukların duyulduğunu ve anlaşıldığını bilmesi ve hissetmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren dinlemeli ve onları anlamaya çalışmalısınız. Bu onların ilerde daha iyi iletişim kurmalarını ve özgüven sahibi bireyler olmalarını sağlayacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ