Diş Temizliği Eğitimi

 Çocuklarınızın o mini mini süt dişlerinin bakıma ihtiyacı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çocuklarında bebeklik döneminde itibaren diş temizliğine ihtiyaçları vardır. Bu yüzden çocuklarınıza belli bir döneme geldikten sonra diş temizliği eğitimi vermelisiniz.

Diş temizliğine süt dişler çıktıktan sonra yani 6-8 aylıkken başlanmalıdır. Bu dönemde temiz bir tülbent yardımı ile dişler silinmelidir. Arkadaki dişlerin de çıkması ile beraber yani 2-3 yaşlarında da diş fırçası ile temizliğe geçilmelidir.

Çocuğunuzun düzenli olarak diş fırçalamasını istiyorsanız eğer sizde fırçalamalısınız ki sizden görsün ve örnek alsın. Çocuklar anne babayı taktik etmekten oldukça başarılıdır. Bu yüzden sizde çocuğunuza iyi örnek olmak için her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Kendinizin düzenli olarak yapmadığınız bir şeyi çocuklarınızdan istemek çok da doğru olmayacaktır.

Çocuklarınızı düzenli diş fırçalamaya teşvik etmek için renkli, çizgi film karakterleri ile süslenmiş diş fırçalarından alabilirsiniz. Bu şekilde daha istekli olacaklardır. Hatta diş fırçası seçimini çocuklarınıza bırakmalısınız.

Çocuklarınıza diş fırçası alacağınız zaman mutlaka yaşına uygun olmasına, kaliteli ve yumuşak kıllı olmasına dikkat etmelisiniz. Çocukların diş etleri oldukça hassastır. Eğer ki sert kıllı diş fırçası alırsanız çocuğunuz bundan oldukça rahatsız olacak aynı zamanda dişleri veya diş etleri zarar görecektir.

Öncelikle çocuklarınıza anlayabileceği bir dille neden diş fırçaladığımız anlatmanız gerekir. Onlar daha çocuk anlamaz diye düşünmeden bunu yapmalısınız. Çocukta olsalar yaptıkları işin ne işe yaradığını bilmek isteyeceklerdir. Daha sonra ise nasıl fırçalanması gerektiğini süreç içerisinde çocuğunuza göstermelisiniz.

Çocuklarınızın diş hekiminden korkmadan büyümesini sağlamalısınız. 2 yaşından itibaren belirli aralıklar ile mutlaka diş sağlıklarını kontrol ettirmeli ve takibini yapmalısınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ