Artık Koltuk Temizliğini Dert Etmeyin

Artık Koltuk Temizliğini Dert Etmeyin

   Evlerimizde en çok kullandığımız eşyalar olan koltuklar zamanla kirlenir. Ancak doğru temizlenmezse yıpranır ve eski güzelliğini kaybedebilir. Bu yüzden doğru temizleme yapmak önemlidir. Her koltuk tipinin kendine göre koltuk temizleme şekli vardır. Deri koltuk temizlemesi ile kumaş koltuğun ki aynı olmayacaktır. Bunun gibi noktalara dikkat ederek temizlik yapmanız da fayda var.

artik-koltuk-temizligini-dert-etmeyin-5

Kumaş koltuk temizlemek için öncelikle en çok kullanılan yöntem beyaz sabundur. Beyaz sabunu kullanarak havlu ile koltuklarını silebilirsiniz. Yarım kilo suyun içerisine amonyak ekleyip koltuklarınızı rahatlıkla silebilirsiniz. Amonyak içerisindeki maddeler açısından leke çıkarma da etkilidir. Ancak koltuklarınız koyu renk ise tercih etmeyiniz. Amonyağın renk ağartıcı özelliği olduğu için koktuklarınıza zarar verebilir. Aynı zamanda kumaş koltuk silme de bir başka yöntem de arap sabunu ile silmektir.

artik-koltuk-temizligini-dert-etmeyin-4

Ilık suyun içerisine arap sabunu ekleyerek silebilirsiniz. Lekelerin daha iyi çıktığını fark edeceksiniz. Marketlerde koltuk temizliği için satılan ürünleri de kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce kullanım talimatını dikkatlice okuyunuz. Bazı ürünlerin ağartıcı özelliği olabiliyor koltuklarınıza zarar verebilir. Koltuk temizliği yaparken açık renkli lif ile silerseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynı zamanda sildiğiniz suyun içerisine sirke damlatmanız da faydalı olacaktır.

artik-koltuk-temizligini-dert-etmeyin-3

Deri koltuk temizliği için ise yukarıdaki yöntemleri uygulamak pek doğru olmayabilir. Deri koltuklarınızı temizlemek için marketlerde satılan deri koltuk temizleme deterjanlarını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda arap sabunu ve ılık su ile de hafifçe silebilir daha sonra ise ılık su ile durulayabilirsiniz.

artik-koltuk-temizligini-dert-etmeyin-1

Tay tüyü kumaşlı koltukların temizliği diğerlerine göre daha kolaydır. Önemli olan nokta kiri, lekeyi bekletmeden hemen silmektir. Ilık su ile silebilirsiniz. Eğer yağ lekesi gibi inatçı leke ise sabunlu su ile veya ıslak mendil ile derhal müdahale ediniz.

artik-koltuk-temizligini-dert-etmeyin-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ