Canım Anne

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi hem erkek hem de bayanlarda yaşanan can sıkıcı bir durumdur. Aşırı saç dökülmesinin nedenleri ve engellemek için neler yapılması gerektiğini içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Aşırı saç dökülmesini birçok nedenden dolayı yaşanabilmektedir. Saç dökülmesinin belli başlı nedenleri bulunmaktadır. İlerleyen yaş, yanlış ürünler kullanılması, saça çok fazla şekil verme, saç köklerinin sağlıksız olması, genetik özellikler derken birden fazla neden ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi aşırı bir şekilde yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana görünüp sebebini öğrenmek gerekir. Çoğu durumlarda aşırı saç dökülmesinin nedeni stres, üzüntü, sinir gibi nedenlerden dolayı da yaşanabilmektedir.

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri

  • Özellikle kadınlarda saçlara çok fazla ısı işlemi uygulanması, boya işlemleri saç dökülmesi nedenleri arasındadır.
  • Erkekler aşırı saç dökülmesinin en belirgin nedeni saça şekil vermek için kullanılan ısı ve jöle gibi kozmetik içerikli ürünlerdir.
  • Her iki cinste de aşırı saç dökülmesinin ana nedenleri sinir, stres, üzüntü, depresyon gibi ruh sorunlarıdır.
  • D ve B vitamini eksik olan kişilerde aşırı saç dökülmesi görülür. Bu yüzden D ve B vitamini içerikli beslenmek gerekir ayrıca saç maskelerine bu vitaminlerden takviye etmek gerekir.
  • Kemoterapi gibi ciddi tedavilerde aşırı saç dökülmesi sıkça görülür.
  • Anemi, troid bezi hastalıkları saç dökülmesine neden olabilir.
  • Sürekli kullanılan bazı ilaçlar da aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Ciddi yan etkilerden biri olan bu durumu yaşıyorsanız hemen uzmana görünmenizde fayda vardır.

https://youtube.com/watch?v=2LjmxiB5jhw

Aşırı Saç Dökülmesinin Tedavisi

Tedavi için en doğru kararı uzman vermelidir. Bir uzmana görünüp testleri yaptırdıktan sonra uzmanınız eşliğinde tedavi sürecini geçirmeniz en doğrusu olur. Evde bakım yapmak isterseniz maskeler yapabilirsiniz. Kullanacağınız maskeleri hazırlarken içerisine doğal yağlar, vitaminler eklemenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ