Aylarına Göre Bebeklerin Yemek Alışkanlıkları

     Bebeklerin yeme alışkanlıkları aylara göre değişkenlik göstermektedir. Bebekler büyüdükçe farklı besinlere de ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden büyüdükçe yeme alışkanlıkları da değişmektedir. Şimdi sırasıyla bebeklerin yeme alışkanlıklarına göz atalım.

aylarina-gore-bebeklerin-yemek-aliskanliklari-5

0-6 aylık bebekler: Eğer mümkünse ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri en doğrusu olacaktır. Eğer anne sütü yetersiz geliyorsa ilk 6 ayda ek besinlere geçemeyeceğiniz için devam sütü kullanabilirsiniz. Eğer bebeğinizin iyi gelişmesini istiyorsanız kendi beslenmenize dikkat etmelisiniz. İyi beslenen annenin sütü hem çok olur hem de kaliteli olur. Önemli olan çok yemek değildir. Dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Çünkü bütün vitaminler sizden sütünüz ile çocuğunuza geçecektir. Yeterli süt üretmek istiyorsanız bol su tüketimine dikkat etmelisiniz. En az 2 litre su veya meyve suyu tüketmeniz faydalı olacaktır.

aylarina-gore-bebeklerin-yemek-aliskanliklari-4

Bebeğinizi düzenli olarak emzirmeli, sağlıklı beslemelisiniz. Özellikle de yeni doğan bebekler 40 günlük olana kadar beslenme arası 2 saati geçmemelidir. Emzirmeden önce bebeğiniz huzurlu ve rahat olmasını sağlamanız önemlidir. Rahat olan bebeğiniz beslenmeye karşı daha açık ve istekli olacaktır. İlk 6 ay anne sütü önemlidir. Bu yüzden elinizden geldiği kadar ve sütünüz olduğu müddetçe emzirmeye özen göstermelisiniz.

aylarina-gore-bebeklerin-yemek-aliskanliklari-3

Eğer sütünün yetersiz olduğunu ve çocuğunuzun aç kaldığını düşünüyorsanız hemen doktorunuza danışınız. Doktorunuza danışmadan ek gıdaya başlamanız doğru olamayacaktır. Bebeklerde 1 yaşa kadar inek sütü verilemez. Bunun yerine sütünüz yetersiz olursa devam sütü tercih edebilirsiniz.

aylarina-gore-bebeklerin-yemek-aliskanliklari-2

6-12 aylık bebekler: İlk 6 ayın geride kalmasıyla beraber yavaş yavaş ek gıdalara geçebilirsiniz. Ancak yine de öncelikli olarak anne sütü vermeniz iyi olacaktır. Gıdaları anne sütüne ek olarak veriniz. Elma ve muz püreleri verebilir. Sebze çorbaları tattırabilirsiniz. 6 aydan sonra ek gıdaya başladığınız için artık su verebilirsiniz. Bebeklerinizi düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.

aylarina-gore-bebeklerin-yemek-aliskanliklari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ