Baharatlar Nasıl Kullanılmalı?

  Hangi baharat hangi yemeğe daha iyi yakışır veya ne kadar koyulması gerekir bunu iyi bilmelisiniz ki yemekleriniz hiç olmadığı kadar lezzetli ve harika olsun. Hiç koyulmaması gereken bir baharatı koyduğunuz yemeği lezzetli yapayım derken berbat edebilirsiniz. Baharatların hepsi ayrı ayrı aroma ve tatlar içerir. Bu yüzden yemeklerimize lezzet vermesi için kullandığımız baharatları kullanırken daha dikkatli özenli olmalıyız.

baharatlar-nasil-kullanilmali-5

Mutfaklarımızda en çok kullandığımız baharatlar, pul biber, kırmızı biber, nane, kimyon, karabiber, kekik en sık kullandığımız baharatlardandır.

Acı kırmızı toz biber sıcak yöre yemeklerine hem çok yakışacak hem de ayrı bir lezzet verecektir. Ev hanımları da kırmızı toz biberi yemeklerinden eksik etmemektedir.

baharatlar-nasil-kullanilmali-4

Biberiye kavurma, siyah ve beyaz et sotelerinde, fırın patateslerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yemeklerde kullanırsanız çok yakıştığını ve ayrı bir aroma verdiğini göreceksiniz.

Çörek otu ise pide, ekmek, çörek, açma gibi ürünlerin üzerine serpilmektedir. Ayrıca çörek otunun faydaları da saymakla bitmez. Bu yüzden mutfaklarınızdan eksik etmeyiniz.

baharatlar-nasil-kullanilmali-3

Defne yaprağını çoğu kişi bilmez ama aslında doğru yerde kullanıldığında müthiş bir lezzet verici etkisi vardır. Balıklarda, soslarda, et sularında, etlerin terbiye edilmesinden rahatlıkla kullanılabilir. Girdiği yemeğe ayrı bir lezzet ve tat katmaktadır.

Bir diğer baharat çeşidi ise hardaldır. Hardal bir çok yemekte kullanılmaktadır. Tavuk, et sotelerinde, balık, sebze yemeklerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yemeklerinize özellikle de et yemeklerinize ayrı bir tat, lezzet katmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

baharatlar-nasil-kullanilmali-2

En çok kullandığımız baharatlardan biri de hiç şüphesiz ki karabiberdir. Bütün yemeklerde, salatalarda, beyaz ve siyah etle yapılan tüm yemeklerde ve balık yemeklerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Baharatlar yemeklerimizin olmazsa olmazıdır. Hiç baharat koyulmamış yemeğin tadı yavan ve tatsız, tuzsuz olacaktır. Yemeklerinizin daha lezzetli olması için mutlaka baharat kullanmalısınız.

baharatlar-nasil-kullanilmali-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ